/КРОСС/ В началото на следващата година американската биотехнологична стартираща компания Loyal е уверена, че ще пусне на пазара LOY-002 - ежедневно хапче с вкус на говеждо месо, което може да осигури на кучетата минимум една допълнителна година живот в добро здраве.
Базираната в Сан Франциско фирма е набрала 125 млн. долара финансиране от компании, които са се въздържали да инвестират в проекти за дълголетие при хората поради десетилетията, които биха отнели тези опити.
Но Селин Халиуа, основател и главен изпълнителен директор на Loyal, която е част от Cellular Longevity, биотехнологична фирма, изследваща науката за дълголетието, вярва, че работата им ще бъде от полза за хората.
„Откриването на начини за предотвратяване на свързаното с възрастта влошаване на състоянието на кучетата е много добър показател за това как да се направи същото и при хората, тъй като кучетата страдат от сходни заболявания, свързани с възрастта, и споделят нашата среда и навици по начин, по който лабораторните мишки не го правят", посочва Халиуа.
Таблетката LOY-002 има за цел да притъпи и обърне метаболитните промени, свързани със стареенето: намаляване на слабостта чрез ограничаване на свързаното със стареенето повишаване на инсулина.
„Ние не създаваме безсмъртни кучета", казва Халиуа. „Предполагаме, че начинът, по който лекарството удължава живота, е чрез удължаване на здравето и по този начин съкращаване на скоростта на стареене".
Същата цел се преследва и в друга лаборатория на близо 900 мили в Америка, където екип от академични изследователи трескаво проверява въздействието на рапамицина в рамките на проекта „Dog Aging Project".
Рапамицинът, евтино и лесно за производство лекарство, което вече се използва като имуносупресор за хора след операции за трансплантация на органи, многократно е показвал, че увеличава продължителността на живота и забавя - или дори обръща - много свързани с възрастта нарушения при мишки.
Макар че лекарството не е одобрено за употреба при хора, много геронтолози го смятат за най-голямата надежда за фармакологично забавяне на процеса на стареене.
Проектът за стареене на кучетата, първото мащабно надлъжно проучване на големи животни в естествена среда, показва, че ниски дози рапамицин биха могли да увеличат продължителността на живота на домашните любимци, като подобрят както сърдечните, така и когнитивните им функции чрез регулиране на клетъчния растеж и метаболизъм.
„Нашето изследване е на светлинни години пред всичко, което е правено или може да бъде правено върху хора", казва Даниел Промислоу, биогеронтолог от Вашингтонския университет и съдиректор на проекта. „Това, което правим, е еквивалентно на 40-годишно проучване върху хора, при което се проверява способността на дадено лекарство да увеличи продължителността на живота в добро здраве".