Зеленски се срещна с представители на националните малцинства, включително с българската общност
Секция: СВЯТ
31 Декември 2024 19:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зеленски се срещна с представители на националните малцинства, включително с българската общност Обсъдени са били множество въпроси, свързани с правата, интеграцията и сътрудничеството

/КРОСС/ Президентът на Украйна Володимир Зеленски разговаря с представители на Съвета на националните малцинства към Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта. На срещата, провела се на 27 декември, присъстваха представители на 17 етнически общности, сред които и българската. Това съобщи за БТА Дора Костова, председател на Асамблеята на българите в Украйна и главен редактор на вестник „Роден край", която е участвала в срещата.

Сред участниците в събитието бяха представители на 17 национални общности: азербайджанска, арабска, беларуска, българска, арменска, гагаузка, гръцка, грузинска, еврейска, немска, полска, ромска, румънска, турско-месхетинска, унгарска, хърватска, чешка - и на трите коренни народа: караимите, кримчаките и кримските татари.

По време на събитието президентът Зеленски поздрави участниците с предстоящите религиозни празници и настъпващата Нова година. Той обяви подписването на указ за установяването на Ден на междунационалното разбирателство и културното многообразие, който ще се отбелязва ежегодно на 21 май.

На сайта на Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта споделиха, че президентът също така призовава националните общности да подкрепят европейския и евроатлантическия курс на страната, подчертавайки движението на Украйна към членство в Европейския съюз и НАТО.

На срещата между Зеленски и представителите на националните малцинства бяха обсъдени множество въпроси, свързани с правата, интеграцията и сътрудничеството на националните общности в страната: гарантиране на правата на националните малцинства и коренните народи, развитие на институционалната роля на Съвета на националните малцинства, принос на малцинствата към националната сигурност и други.

Заместник министър-председателят по въпросите на европейската и евроатлантическата интеграция и министър на правосъдието Олга Стефанишина допълни, че през януари ще започнат преговори за присъединяване към ЕС, които ще включват и въпроси, разгледани на тази среща.

Виктор Еленски, председател на Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта, отбеляза, че през тази година Съветът на националните малцинства е разработил предложения за законодателни промени и сътрудничество с министерствата на образованието, науката и културата. В същото време представителят на гръцката общност в Украйна Александър Хара предложи създаването на специални структури в местните администрации за подобряване на взаимодействието с етническите малцинства.


Източник: БТА