Мигането осигурява микропочивка на мозъка по време на познавателни задачи
Секция: Наука
04 Януари 2025 14:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мигането осигурява микропочивка на мозъка по време на познавателни задачи

/КРОСС/ Мигането осигурява микропочивка на мозъка по време на познавателни задачи, показва изследване, цитирано от сп. "Ню сайънтист".

Когато четем книга, мигаме при по-непознати думи, което показва, че това може да има когнитивна роля.

Мигането изпълнява важна физиологична функция, като изчиства очите от замърсявания и ги поддържа влажни. Сега учените установиха, че то може да има и когнитивна роля.

През 1945 г. Артър Хол от университета в Шефилд, Великобритания, анализира честотата на мигането при четене на глас, като установява, че то съвпада най-вече с паузи в текста. Той изказва предположението, че мигането може да помага на хората да почиват за кратко, докато четат.

За да доразвият тази идея, Луиза Богартс от университета в Гент, Белгия, и нейните колеги анализират данни, събрани по-рано за изследването Ghent Eye Tracking Corpus, в което 15 души са наблюдавани, докато четат на ум роман на Агата Кристи в продължение на четири сесии, като общо мигат 30 367 пъти.

Резултатите ясно показват, че не мигаме произволно, когато четем, казва Богартс.

Екипът установява, че участниците по-рядко мигат, след като прочетат думи, които се срещат често в текста, в сравнение с тези, които се срещат рядко. Увеличеното мигане след фиксиране на думи с по-ниска честота предполага, че когнитивното усилие влияе върху действието, казва Богартс. Мигането може да осигурява когнитивна почивка, пишат изследователите в своята статия.