/КРОСС/ Нервната система е нещото, което ние целим да атакуваме, когато употребяваме електронни цигари или вейпове. Стара максима гласи, че "Дозата прави отровата". Никога не знаем кога ще предизвикаме само положителен ефект. Това каза началникът на Клиниката по неврология в болница "Св. Анна" в София доцент Росен Калпачки в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.
Ефектите, които предизвика върху нервната система подобно вещество са много. "На първо място е загубата на координация и реална представа за света около себе си. Това са двигателните неща - загуба на координация, на фини моторни движения, на това да усетиш какво е разстоянието. Появяват се халюцинации и илюзии. Може да започнат да се чуват гласове. Основното, което според мен се търси при ползването на подобно нещо, е усещането, че всичко можеш, че светът е в краката ти, и по този начин да преодолееш комплекса за малоценност", обясни той.
Употребата на подобни субстанции винаги има трайни ефекти. „Не говорим само във физиологичен аспект. Социалните ефекти са лоши. Оказва се, че социално приемливо е да се взема вейп или нещо друго", допълни доц. Калпачки.
Той обясни, че около празниците традиционно има ръст на тежките инсулти. „Факт е, че в нашата болница се транспортираха болни почти от цялата страна, изключително тежки случаи. През зимата инсултите наистина са повече заради температурната разлика, на която подлагаме организма си, смяната между топло и студено. Неестествено топлото и неестествено студеното води на първо място до влошен контрол върху артериалната хипертония, т.е. високото кръвно налягане. А високото кръвно налягане е първата причина за инсулта", обясни специалистът.
Отслабеният имунитет и нарушеният баланс на течности при вирусни заболявания могат да допринесат за артериални дисбаланси. Замърсеният въздух обаче е сериозен рисков фактор за инсулт. Диабетът и сърдечните заболявания са рискови фактори за развитие на инсулт.
Нова телевизия, „Събуди се"