Столична община въвежда зелен билет за градския транспорт и безплатни буферни паркинги, като допълнителна мярка за чистота на въздуха
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Януари 2025 19:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Столична община въвежда зелен билет за градския транспорт и безплатни буферни паркинги, като допълнителна мярка за чистота на въздуха

/КРОСС/ Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре и петък (9 и 10 януари) в София. Мерките на Столична община са във връзка с измереното превишение на стойността на ФПЧ10 във въздуха над София, както и във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха в следващите два дни, който е "умерен". 

За пръв път решението за въвеждане на зелен билет се взема рано предходния ден и при прогнозни данни, за да се даде достатъчно време на транспортните дружества да се подготвят. На среща с всички транспортни дружества в ранния следобед на 8 януари администрацията поиска справка за готовността за въвеждане на мярката, за да се гарантира, че пътуването ще бъде безпроблемно за гражданите в  двата дни.

Призивът на Столична община към гражданите е да оставят колите следващите два дни и да използват градския транспорт. 

Зелен билет може да се закупи по следните начини: 

  1. С валидация на банкова карта в превозното средство.
  2. От водачите в превозните средства.
  3. Онлайн през уебпортала на ЦГМ.
  4. От касите на ЦГМ и Метрополитен - на хартиен носител или като електронен билет, зареден в картата ви.

Зеленият билет няма да важи за нощния градски транспорт, а отговорите на други често задавани въпроси ще бъдат публикувани на сайта на ЦГМ. 

Метеорологичната обстановка в момента се характеризира с условия за създаване на температурни инверсии, които задържат атмосферните замърсители в ниските приземни слоеве и задържат с натрупване замърсяването. Решението е взето след измерени средночасови превишения към 10:00 на 8 януари от станциите в Надежда и Хиподрума.

Остава активна и препоръката към чувствителните групи от населението и децата да намалят физическата активност на открито.

Столичната община взема и следните допълнителни мерки, като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха. 

  • Засилени проверки за замърсяване от строителни фирми и при нерегламентирано горене:

От 1 януари до момента са извършени над 150 проверки на различни обекти, източници на замърсяване на въздуха в цяла София. Окончателни данни за проверките и съставените актове за деня, Столичният инспекторат предоставя след 16:00 на съответния ден 

  • Контрол на нискоемсионните зони за автомобили и битово отопление:

Продължава текущият контрол за нарушенията на въведените забрани за навлизане на автомобили от екогрупа 1 и 2 в зоната на "малкия ринг" в центъра на столицата, както и за употреба на печки на дърва и въглища в 9 столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа - "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". 

До момента са изпратени над 1200 уведомления за нарушение на забраната за навлизане на автомобили в зоната на малкия ринг. Никой от уведомените граждани не е нарушавал след това забраната. От въвеждането на нискоемисионната зона на 1 декември до момента, броят на нарушителите е спаднал двойно и към момента те са около 2000 на ден. Това е и 10 пъти спад в броя на навлизащите в центъра на София най-замърсяващи коли от 1 и 2 екогрупа, от преди въвеждането на мярката. 

  • Предписания към чувствителните групи

Изпратено е съобщение до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи престоят на децата на откритодо края на седмицата (9 и 10 януари), когато се очаква метеорологичните условия да се запазят непроменени.

Допълнително миене на улиците е мярка, която също се прилага при умерено превишение на нивата на ФПЧ, но само в подходящи метеорологични условия, с цел да се избегнат опасни заледявания.

Столична община публикува информация за качеството на въздуха чрез Информационната система „За въздуха", на следния линк: https://air2.sofia.bg/airpublic/air/data/forecasts/measures/list/, както и за прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на атмосферата за замърсяване с ФПЧ10 на територията на София тук: https://air2.sofia.bg/airpublic/forecasts/list/.