/КРОСС/ Между 10 и 11 000 българи на година умират от сърдечен арест. Вероятността за оживяване нараства с 60-70%, когато бъде приложена първа помощ плюс дефибрилация. Това каза кардиологът проф. Иво Петров в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.
Ако при сърдечен удар се окаже своевременна първа помощ - кардиопулмонална ресусцитация плюс дефибрилация, вероятността за оживяване нараства с 60-70%. Той подчерта, че това трябва да се случи в първите 3-4 до 5 минути. „След 8-та минута е безпредметно, тъй като дори да се възстанови циркулацията, мозъкът е фатално пострадал", обясни професорът.
Той даде за пример страни като Испания, Италия и Япония, където е задължително обучението на населението по оказване на първа помощ и дефибрилация.
„При нас има някои положителни фактори. В София вече има инсталирани дефибрилатори в някои метростанции, в 20 бензиностанции. Има инициатива за поставяне на такива и на стадиони", каза проф. Иво Петров.
България е единствената страна в Европейския съюз, която не е въвела практиката за употреба на автоматични външни дефибрилатори от случайни свидетели. „Този законопроект е внесен по инициатива на Българския съвет по ресусцитация и беше приет на първо четене, но за наше огромно съжаление, парламентът престана да съществува и не можа да бъде приет на второ", обясни кардиологът.
Изкуственият интелект може да бъде средство за оптимизиране на знанията и уменията на медиците, заяви той. „На базата на милиони електрокардиограми изкуственият интелект вече до голяма степен може да предвиди събития като внезапна сърдечна смърт, миокарден инфаркт. Това със сигурност е в услуга на здравеопазните системи, тъй като могат да се определят таргетни групи от хора, на които навреме да бъде обърнато внимание от гледна точка на сърдечно-съдовите рискове", обясни проф. Петров.
Нова телевизия, „Събуди се"