/КРОСС/ От 30 години ерозията и поддържането на българския бряг на Дунав е занемарено. Нямаме фокус върху този изключителен национален актив, с който разполагаме. Това каза бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Говори сега" по БНТ.
Река Дунав представлява повече от 3/4 от водните ресурси на страната. Те обаче не се използват пълноценно.
„Добре е, че вече има национално фокусиране върху водния проблем на България, който е много комплексен и който включва и река Дунав, какво е станало с напоителните ни системи, защо от 16 милиона декара, които са покривани от „Напоителни системи", сега се напояват само 360 000. Това е сериозен проблем, който се превръща в проблем на националната сигурност, така че всички институции би трябвало да са ангажирани", заяви Попов.
МОСВ управлява 12 язовира, които снабдяват селища с питейна вода. Нито едно от тях не е било на режим през изминалата година. Много селища обаче нямат изградена инфраструктура или нейното състояние е много лошо, както и управлението на ВиК дружествата по места, посочи бившият министър на околната среда и водите. В резултат на това над 80-90% от водата се губи и това е основният проблем.
Според него ВиК дружествата трябва да се отдадат на концесия. „Трябва да се промени цялостното управление на водите в България чрез създаването на единен орган или с много по-добра координация на съществуващите. Трябва да се вкарат нови технологии в управлението на водите", изброи Попов.
Хидроенергетиката има много важна роля в електропроизводството, но тя не е основен способ. „ПАВЕЦ-овете и ВЕЦ-овете трябва да се насочат почти изключително към балансиране на тези дупки, които се появяват в резултат на неравномерното производство на възобновяема енергия.
БНТ, „Говори сега"