Юлиян Попов: Добре е, че вече има национално фокусиране върху водния проблем на България
Секция: Коментари
12 Януари 2025 08:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Юлиян Попов: Добре е, че вече има национално фокусиране върху водния проблем на България

/КРОСС/ От 30 години ерозията и поддържането на българския бряг на Дунав е занемарено. Нямаме фокус върху този изключителен национален актив, с който разполагаме. Това каза бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Говори сега" по БНТ.

Река Дунав представлява повече от 3/4 от водните ресурси на страната. Те обаче не се използват пълноценно.

„Добре е, че вече има национално фокусиране върху водния проблем на България, който е много комплексен и който включва и река Дунав, какво е станало с напоителните ни системи, защо от 16 милиона декара, които са покривани от „Напоителни системи", сега се напояват само 360 000. Това е сериозен проблем, който се превръща в проблем на националната сигурност, така че всички институции би трябвало да са ангажирани", заяви Попов.

МОСВ управлява 12 язовира, които снабдяват селища с питейна вода. Нито едно от тях не е било на режим през изминалата година. Много селища обаче нямат изградена инфраструктура или нейното състояние е много лошо, както и управлението на ВиК дружествата по места, посочи бившият министър на околната среда и водите. В резултат на това над 80-90% от водата се губи и това е основният проблем.

Според него ВиК дружествата трябва да се отдадат на концесия. „Трябва да се промени цялостното управление на водите в България чрез създаването на единен орган или с много по-добра координация на съществуващите. Трябва да се вкарат нови технологии в управлението на водите", изброи Попов.

Хидроенергетиката има много важна роля в електропроизводството, но тя не е основен способ. „ПАВЕЦ-овете и ВЕЦ-овете трябва да се насочат почти изключително към балансиране на тези дупки, които се появяват в резултат на неравномерното производство на възобновяема енергия.

БНТ, „Говори сега"