/КРОСС/ Бургаските езера са дом на стотици видове птици, включително и много редки. За да може природолюбители от цял свят да се докоснат до тях и да ги изучават отблизо от Българското дружество за защита на птиците организират специални турове. А от 16 до 19 януари ще се проведе и 49-ото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България.
В природозащитния център Пода в Бургас вече очакват зимното преброяване на водолюбивите птици.
Радослав Молдовански от екипа на центъра на БДЗП обясни: „По състоянието на числеността на водолюбивите птици може да се съди за състоянието на влажните зони, които те обитават. И данните след това се анализират в доклади, от които черпим информация за общото състояние на природата в България".
През зимните месеци бургаските езера остават предпочитано място за редица видове птици.
„Идват от северни страни и други птици, за които пък България е топлия юг. Например дивите гъски са такива. Някои по-привързани към Бургас птици като фламингото са си тук, даже в голяма численост. В момента в Атанасовското езеро има около 400-450 птици в тази част, в която сме ние. Много диви патици има дори и в момента, включително някои от по-редките северни видове наречените потапници", каза д-р Петър Янков - орнитолог от БДЗП.
За да ги наблюдават и изучават отблизо природолюбители от цял свят се включват в специално организирани турове.
„БДЗП повече от 10 години организира такива турове. Говорим за специални излизания с хора, които имат интерес към птиците за да ги обучаваме да определят птиците, да ги различават, да им се радват и да помагат в тяхното опазване", добави орнитологът.
Според наблюденията на орнитолозите обаче затоплянето на климата намалява и броя на зимуващите у нас птици. Но точни данни ще има след голямото среднозимно преброяване.
бТВ, „Тази неделя"