Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Януари 2025 14:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

/КРОСС/ Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г.

Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни:

"Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент. ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск в пенсионната система върху разходите и натиск от по-високи разходи за персонал поради инфлацията. Този натиск продължи с решения, които се взеха в парламента, за увеличаване на разходи за персонал в определени сфери, а също и с инвестиционната програма, която беше приета с Бюджет 2024, която не е обвързана с показателите на 3-годишната бюджетна прогноза. ... Още от 2022-ра беше ясно, че имаме проблем и излизаме от орбитата на следване на стабилна фискална политика и това с времето се разви".

По думите на Велкова трябва много прецизно да се приоритизират разходите в Бюджет 2025 и "чак тогава, ако дупката не може да бъде запълнена, да се мисли за промяна в данъчната система":

"Не споделям, че данъчната система трябва да се променя, затова призовавам първо да се преразгледа разходната част на бюджета. Но ако е необходимо, тогава всеки един данък би могъл да бъде въпрос на обсъждане. ... По-безболезнено е някои разходи да бъдат спестени и отложени, отколкото да се увеличават данъците, които засягат всички граждани и бизнеса".

"Много рисково ми се струва и няма да постъпят в пълния размер, в който са разчетени, средствата по ПВУ", добави тя.

Реалистичната дата за влизане в еврозоната би била 1-ви януари 2026 г., каза бившата служебна финансова министърка, като подчерта, че очаква в най-скоро време правителството да поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад:

"Не мисля, че Народното събрание и Министерството на финансите ще допуснат да приемат един бюджет, който е нереалистичен и ще доведе до надхвърляне на 3% дефицит".