Министър Димитров: Доставката на качествена питейна вода е изключително комплексен проблем, който изисква адекватно финансиране
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Януари 2025 06:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Димитров: Доставката на качествена питейна вода е изключително комплексен проблем, който изисква адекватно финансиране

/КРОСС/ По празниците паднаха валежи и в Плевен имаше вода, но това е временен ефект и най-вероятно безводният период може да настъпи през февруари, когато всичко замръзва. Много е вероятно тогава да има режим на водата отново. Това каза снощи служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в предаването „Защо, господин министър?" по бТВ.

Той поясни, че в миналото сме били лидери по темп на развитие на тези мрежи - водоснабдителна, енергийна и хидромелиоративната.

Над 140 населени места са в режим на водата в момента. „Генералното решение на този проблем е една цялостна реформа на контрола на водите в България. А в момента управлението е фрагментирано, отговорностите не са ясни, размити са, много министерства, много институции. Липсва конкретен орган, който да се грижи за това управление, липсва адекватна политика в тази сфера. Решението на този въпрос е или определянето на единен орган, който би могъл да управлява тези оскъдни ресурси, или би могло да е в подобряване на комуникацията и координацията между институциите и структурите", каза министърът.

Доставката на качествена питейна вода е изключително комплексен проблем, който изисква адекватно финансиране. „ВиК дружествата е необходимо да имат много дългосрочни и стройни планове за развитие, каквито в момента липсват. Липсват нови ефективни технологии", заяви Димитров.

Той поясни, че в миналото сме били лидери в тази област.

„Нашите технологии са изнасяне в Израел, те са ги развили и са на съвременни нива. И за щастие имаме договорка Израел да подпомага развитието на водите в България", заяви Димитров.

Той коментира и проблема с мръсния въздух в столицата. „Превишението на фини прахови частици го наблюдаваме всяка година заради транспорта и отоплението, освен това е важно и географското положение. Мерките, които бяха взети от Столична община, са изключително адекватни и дадоха резултат. Тенденцията е към постоянно подобряване качеството на въздуха в цялата държава, включително и в София", заяви министърът.

Той обясни и че, смъртта на планинските чинки в Копривщица е причинена от дейността на хората - от фойерверките на Нова година.

„Ако има изградени правила, не сме против тези събития. Привлекли сме учени и сме анализирали нещата", добави Димитров.

По думите му изчислението на такса „Смет" не на база данъчната оценка на имота, в който живеем, а на база количеството боклук, който изхвърляме, ще доведе до по-нисък данък за гражданите.

Ако този принцип не бъде въведен до 1 януари 2026 г. е възможно да бъде наложена наказателна процедура от Еврокомисията.