13 януари – Ден на българското кино
Секция: КУЛТУРА
13 Януари 2025 16:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
13 януари – Ден на българското кино

/КРОСС/ От двадесетина години насам българските филмови дейци честват датата 13 януари като ДЕН НА БЪЛГАРСКОТО КИНО. Защо? Обяснява го Националният филмов център (НФЦ) в „съобщение за медиите", което тази институция вече две десетилетия редовно разпраща. „Отбелязването на Деня на българското кино на датата 13 януари има своята история - твърди краткият текст. - На този ден през 1915 г. в столичното кино „Модерен театър" се е състояла премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант" на родоначалника на българското кино режисьора Васил Гендов. По повод 90-годишнината от тази дата, през 2005 година, по инициатива на Националния филмов център, 13 януари е обявен с Държавен указ за професионален празник на работещите в българското кино".

Българските филмови дейци са хора свободни и могат да изберат за свой „професионален празник" всеки ден от календара. Но НФЦ уверява, че датата не е избрана случайно, че на нея се е състояло събитие, което си заслужава да бъде помнено, тачено и отбелязвано през годините. И това събитие е „премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант". Чиято дата дори бива официализирана с „Държавен указ" - „юридически акт на държавния глава, който обикновено има конститутивно действие". Държавен глава (президент на България) през 2005 г. е историкът Георги Първанов.

Да, но още през 1960 г. киноисторикът Александър Александров (1926-2009) заявява: „Документите, с които разполагаме, показват, че кинокомедията „Българан е галант" действително е била прожектирана у нас... Вероятно тя е била снета в края на 1914 г. или в началото на 1915 г., а премиерата ѝ се е състояла на 25 януари (12 ст. ст.) 1915 г.". Пише това моят преподавател по предмета „История на българското кино" не къде да е, а във в. „Работническо дело" - най-високата трибуна на тогавашната прогресивна мисъл, включително и на киноисторическата такава. Огласява го в „органа" (печатния), на който довчера мнозина от членовете на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) безусловно вярваха, в „органа" на партия, на която повечето от тях всеотдайно служеха.

Софийският периодичен печат от началото на 1915 е категоричен - премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант" се е състояла на 12 януари 1915 (по валидния тогава у нас календар - Юлианския). Поне шест столични всекидневника свидетелстват за това. Датата 13 януари изскача впоследствие - навярно като следствие от въвеждането на Григорианския календар у нас, станало с приемането на специален Закон през 1916 г. Тъкмо влизането му в сила ще да е довело до пообъркване на сметките, родено от разликата между Юлианския и Григорианския календари. И премиерната дата от 12 януари е станала 13 януари.

Подобни пообъркани сметки дълги години ни задължаваха да отбелязваме Великата октомврийска социалистическа революция през ноември - по-късно се разбра, че тя не е нито „велика", нито „социалистическа", а напоследък отпадна и самото съществително - „революция". По същата логика се пръква и недоразумението, витаещо около рождения ден на Христо Ботев - 6 януари 1848 (по „нов стил"), свидетели на което за пореден път станахме само преди няколко дни. Бъдещият поет и революционер проплаква на 25 декември 1847 (Рождество Христово, Коледа) - затова и е кръстен Христю (на Иисус Христос).

„Съобщението за медиите", което НФЦ вече двадесетина години редовно разпраща в началото на всеки януари

„Ама, че дребнава история! - ще рече някой. - Голяма работа - ден по-рано, ден по-късно, к'во значение има това за историята?". Има значение - и за кратковременната история на родното кино, и за безкрайната и вечна истина. Ако се бе родил ден по-рано, Христо Ботев щеше да е Йордан (Данчо), а навярно и не би станал поет, камо ли пък революционер!? Защото, уверяват мъдреците, даденото ти при раждането име, предполага и по-сетнешната ти участ, то всъщност е половината ти съдба!

С две думи - да ни е честит, другари, обявеният с Държавен указ Празник на българското кино!

 Петър Кърджилов

Петър Кърджилов

Петър Кърджилов е писател фантаст, журналист и киноисторик. Роден е в Стара Загора през 1950 г. В периода 1980-1990 г. е редактор в Българската национална филмотека, главен редактор на списание „Фантастика" (1990-1991), отговорен редактор в издателство „Златното пате" (1992-1997), експерт в Националния съвет за радио и телевизия (1998). Автор е на книгите „Орбитата на Сизиф" (1987), „Призрачен цикъл" (1989), „Не обиждайте мафията!" (1996), „Звездни детективи" (1999), „Основание за смърт" (2005), „Светлопис за Илинден" (2009), „Кинохроники, заснети в Македония по време на три войни (1912-1918)" (2018) и др.