/КРОСС/ Над 180 са пътните инциденти за изминалата година на опасни кръстовища и пешеходни пътеки в София. Все пак от СДВР отчитат спад на пострадалите при ПТП в столицата. В града има три пешеходни пътеки, на които са станали по няколко катастрофи. СДВР определя осем ключови кръстовища като опасни. Най-много инциденти са станали на: бул. "Ломско шосе" и Околовръстен път - 31 ПТП; бул. "Цариградско шосе" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" - 27 ПТП; бул. "Сливница" и бул. "Христо Ботев" - 21 ПТП.
Най-опасната пешеходна пътека според данните е на бул. "Гоце Делчев" и ул. "Хубча".
"Едно от местата е близо до пазара в Красно село. Обикновено става дума за места, на които типично има голям поток от пешеходци, засилен автомобилен трафик и по-високи скорости. Те водят до по-тежки инциденти и смъртни случаи", обясни Георги Златев от ББК "Пътища".
"Инфраструктурно това може да бъде повлияно и чрез повече контрол - не от жива сила, а както е на повечето места в Европа - чрез камери. Трябва да се следи не само за скорост, а и за други нарушения. Ако този процес се автоматизира, със сигурност това би довело до намаляване броя на катастрофите. Сред основните причини за пътни инциденти е отнемането на предимство. В градовете много често е отвличане на вниманието - с мобилни телефони, с техника, с това, че невинаги водачите, а и пешеходците внимават за случващото се около тях. Числата са по-добре в сравнение с предишната година, но продължаваме да сме на челните места в Европа по брой загинали", посочи Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.