Равносметка за 2024 г - кои са и къде се прилагат революционните методи в сърдечната хирургия
Секция: Здраве
16 Януари 2025 17:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Равносметка за 2024 г - кои са и къде се прилагат революционните методи в сърдечната хирургия

/КРОСС/ Кардиохирургията е една от най-комплексните специалности в медицината, изискваща съвместната работа на много и различни специалисти. Заболяванията, които подлежат на кардиохирургично лечение, включват клапни пороци на сърцето (заболявания на аортната, на митралната и/или трикуспидалната клапи), исхемична болест, сърдечни тумори и вродени сърдечни заболявания.

В последните години едно столично лечебно заведение се утвърди като водещо в България за диагностика и лечение на тази група заболявания. Основна негова е извършването на минимално инвазивна и ендоскопска хирургия, даваща възможност за намаляване на хирургичната травма, периоперативната кръвозагуба и по-бързото възстановяване на пациентите. Другото направление, в което се работи активно, е извършването на реконструктивна клапна хирургия, даваща възможност за съхранение на собствената клапа на пациента. Отделението по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център покрива целия спектър на кардиохирургични интервенции, които НЗОК финансира - оперативни интервенции върху съдовете на сърцето, върху клапния апарат, върху аортата.

Кой е д-р Асен Келчев

Той е двукратен носител на първа награда от Капитал за "Иновации в здравния сектор", тъй като през последните шест години неговият екип прилага минимално инвазивни методи в сърдечната хирургия. Д-р Келчев е член на редица професионални и научни дружества, сред които Българското дружество по кардиохирургия; Българската асоциация по сърдечно-съдова и гръдна хирургия; Българското дружество по ендоваскуларна терапия и Европейската асоциация по Сърдечно-съдова и гръдна хирургия (EACTS).

Откакто оглавява Отделението по кардиохирургия на лечебното заведение, въвежда нови технологии и подходи в лечението на сърдечносъдови заболявания и заема заслужено място в класациите "Best Doctors" за специалност Кардиохирургия и „Лекарите, на които вярваме" на в. „24 часа".

Екипът - гръбнакът на успеха

През последните години управляваната от него структура e припознавана като една от най-иновативните кардиохирургии в цялата страна. И това далеч не е случайно. Екипът му е първият, въвел имплантиране на аортна клапа без да се налага разрязване на гръдната кост с дясна миниторакотомия, както и първият, който извършва смяна на аортна клапа по ендоскопски път (операция извършена от д-р Самуил Казаков). Това превръща столичната болница в „Експертен център за лечение на клапните заболявания на сърцето".

„Нищо в кардиохирургията не е по-важно от екипа. Това е една от възможно най-комплексните специалности в медицината и тук водеща роля има колаборацията между отделните звена, осигуряващи безопасна среда за пациентите. Координираната съвместна дейност на близо 80 човека - кардиолози, хирурзи, анестезиолози и реаниматори, сестри и специалисти по извънтелесно кръвообращение, е в основата на добрите резултати", споделя д-р Келчев.

Новаторски методи в лечението

За последните шест години над 90% от аортните клапи в Отделението по кардиохирургия са заменени с минимално инвазивен достъп (над 400 операции към момента). Той позволява по-бързо възстановяване, намалена кръвозагуба и отличен козметичен резултат. С единствената за страната 3D ендоскопска апаратура в отделението се извършва високоспециализирана сърдечна хирургия с минимален разрез от 4-6 см - имплантации и реконструктивна хирургия на митрална и трикуспидална клапа, затваряне на междупредсърдни дефекти и отстраняване на тумори на сърцето (над 250 към момента). Пластиката на митралната клапа е златен стандарт в Отделението, като до момента са извършени над 250 такива процедури при пациенти с дегенеративна митрална инсуфициенция, с използване на нео-хорди.

Д-р Келчев е лектор в редица обучителни семинари, конференции и програми у нас и в чужбина. Екипът на Отделението, ръководено от него, непрестанно надгражда уменията си, като имплементира най-добрите примери от Европа и света. „Болницата, в която работя, ни позволява да правим нещата така, както се правят по света. Нищо не е възможно обаче без хората в екипа, които вече наброяват близо 80 човека. Кардиохирургията е високоспециализирана дейност като стресовите ситуации в нея не са рядкост. В такива случаи лекарят трябва да знае как да управлява своите емоции и да не губи самоконтрол, за да може екипа, който ръководи, да реагира адекватно", коментира д-р Келчев.

Международно сътрудничество

Тук регулярно гостуват водещи лекари от чужбина, които със своите знания и опит съдействат на специалистите за извършване на свръхмодерни кардиохирургични процедури, характерни за топ центровете в Европа. През годините, но и днес, тук гостуват:

проф. Руджеро де Паулис, бивш председател на Европейската Aсоциация по Kардио-торакална хирургия (EACTS), с когото екипът на д-р Келчев извърши реконструкции на аортна клапа; проф. Антониос Пицис, с когото се извършват сложни митрални реконструкции при хиперторфична обструктивна кардиомиопатия. Съвместно с проф. Сотириос Маринакис пък, един от най-уважаваните специалисти в областта на минимално инвазивната байпас хирургия на сърце, се реализираха три операции по поставяне на байпаси на сърцето с разрез между ребрата. Сред почетните гости на лечебното заведение са и проф. Николас Дол, световно признат кардиохирург, специализиран в лечението на предсърдно мъждене чрез разрез от едва 4 см, реконструкция на митралната клапа на сърцето и изолиране на ухото на ляво предсърдие с цел превенция от исхемичен мозъчен инсулт; съвместно с проф. Виктор Костаке от Румъния - бе осъществена по минимално инвазивен начин смяна на аортна клапа.

Към днешна дата минимално инвазивна хирургия на аортна клапа е извършена при над 400 пациента, като това е най-големият брой за отделение към момента в България.

Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център се наложи като „Експертен център за лечение на клапните заболявания на сърцето", разполагащ с модерна апаратура, инструментариум и обучен персонал и постигащ резултати, отговарящи на най-високите изисквания за добра медицинска практика. Резултатите за изминалата 2024 година отразяват стремежа на лечебното заведение към предоставяне на висококачествена медицинска грижа и прилагане на съвременни подходи. Ето и какво сочат те:

Кардиохирургия:

- 770 оперативни интервенции - планови и спешни операции, с обща смъртност от едва 1.8%, което напълно отговаря на световните стандарти за добра медицинска практика.

Минимално инвазивна и ендоскопска хирургия

- 187 минимално инвазивни и ендоскопски операции (24.2% от всички)

Реконструктивна клапна хирургия:

- 113 пластики на митрална клапа, от които 67 при дегенеративна митрална болест с използване на неохорди или резекционни техники и 46 ринганулопластики при функционална митрална инсуфициенция;

- 116 реконструкции на трикуспидална клапа;

- 5 пластики на аортна клапа.

Видове имплантирани клапни протези:

- 400 биологични и механични клапни протези от видовете Inspiris Resilia (Edwards Lifesciences); Avalus (Medtronic); Perceval (Corcym); Hancock Ultra (Medtronic); Open Pivot (Medtronic); Epic (Abbott); Masters (Abbott); Mitris Resilia (Edwards Lifesciences).

Аортна хирургия:

- 73 операции на аортния корен, възходящата аорта и аортната дъга

Предсърдно мъждене:

- 19 хирургични аблации на предсърдно мъждене (17 криоаблации и 2 радиофреквентни аблации);

- Имплантирани са 73 устройства AtriClip за изолиране на ухото на ляво предсърдие със стернотомия и 7 устройства AtriClip Pro2 за изолиране на ухото на ляво предсърдие при минимално инвазивни процедури.

Ендоваскуларни процедури:

- 106 TAVI процедури за лечение на аортна клапна болест;
- 37 имплантации на торакални стент графтове;
- 7 имплантации на MitraClip за минимално инвазивно лечение на митрална регургитация.