Ямбол отбеляза тържествено 147-мата годишнина от освобождението си от османско робство
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Януари 2025 19:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ямбол отбеляза тържествено 147-мата годишнина от освобождението си от османско робство

/КРОСС/ Стотици деца, ученици, граждани и представителна част от Ямболския гарнизон се включиха в тържествената церемония и празничното шествие по повод 147-мата годишнина от освобождението на Ямбол от османско робство. Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени пред паметната плоча на 23-и донско-казашки полк, който влиза в опожарения град на 17 януари 1878 г., както и пред паметника на загиналите за националното освобождение ямболци.

„Ямбол не е само град със славна история - той е символ на упоритостта и волята на българския народ. Нека днешният ден бъде повод не само за гордост, но и за размисъл. Нека се вдъхновим от примера на нашите предци и бъдем по-сплотени, по-отговорни, по-мъдри и по-добри - към себе си и към града в който живеем!", каза кметът Валентин Ревански в приветственото си слово.

Ямболци се включват активно в борбите за свободата и независимостта на Родината. Ямболските патриоти Иван и Стилияна Параскевови създават първообраза на националното ни знаме - Браилския пряпорец, реплика на който военнослужещите от Ямболския гарнизон носеха гордо заедно с бойното знаме на военните формирования, националния трикольор и знамето на Ямбол по време на тържествената церемония и празничния парад по централните улици. Общо 37 опълченци от Ямболския край участват в боя при Стара Загора, в отбраната на Шипка, в превземането на Шейновския укрепен лагер и в последвалото конвоиране на пленената армия на Вейсел паша. За своите подвизи деветима от ямболските опълченци са удостоени с 15 военни ордени и медали.

Благодарствен молебен в памет на загиналите при превземането, опожаряването и освобождението на града български опълченци, руски воини и мирни граждани отслужи архимандрит Димитрий, протосингел на Сливенска митрополия и архиерейски наместник на Ямболска духовна околия.

„Дългият път към свободата няма крайна дестинация. Той е постоянен и ние сме длъжни да го поддържаме, за бъдещите поколения.", каза директорът на Националния парк-музей „Шипка Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов, който откри изложбата „Последното сражение" в Културно-информационен център „Безистен" по повод 147-мата годишнина от освобождението на Ямбол.

В празничната програма взеха участие също Градският духов оркестър с ръководител маестро Васил Шейтанов, група „Пятница-13" към Народно читалище „Съгласие-1862" и група „Виолина" към Народно читалище „Пробуда-1909" с ръководител Елена Иванова.