Министър Вълчев: Нужно е национално съгласие за обща визия за развитие на висшето образование
Секция: Наука
17 Януари 2025 17:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Вълчев: Нужно е национално съгласие за обща визия за развитие на висшето образование

/КРОСС/ Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи награда на Техническия университет-София по време на традиционната церемония за присъждане на Академичните оскари за най-добре представените университети според Рейтинговата система на висшите училища за последната година. Отличието прие ректорът на Техническия университет в София проф. Иван Кралов. През миналата година университетът заема първо място в обучението по шест професионални направления във важни за икономиката технически специалности.

Министър Вълчев подчерта нуждата от национално съгласие за една обща визия на академичната общност, държавата и бизнеса за това в каква посока трябва да се развива системата на висшето образование. „Трябва да подпомагаме, подкрепяме и утвърждаваме репутацията на българската система на висшето образование. Там, където има добра репутация едно висше училище, свети по-силно на радара на все по-глобализиращото се висше образование", изтъкна министърът.

Той даде пример с медицинското образование, където след положени последователни усилия днес сме първенци в региона по привлечени чуждестранни студенти. „Рейтинговата система на висшите училища в България ясно показва, че медицинското ни висше образование е най-конвертируемо", посочи министър Вълчев. Според данните представени от Отворено общество по време на събитието, България е на първо място на Балканите по привличане на чуждестранни студенти. Техният дял е 9% от всички студенти, а преди 10 години той е бил 4%.

Министър Вълчев отбеляза още, че за да се подобрят резултатите на българското висше образование трябва да продължат политиките от последните години и да се инвестира в преподавателите. „Преди всичко трябва да има добри преподаватели, добри школи, добри катедри и да се концентрираме в силните професионални направления, каквито всяко българско висше училище има", отбеляза министърът.

Академичните оскари се връчват за девета поредна година по инициатива на в. „24 часа". Домакини на церемонията бяха издателят на „24 часа" Венелина Гочева и зам.-председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България проф.д.т.н. инж. Николай Вълканов.

На събитието присъстваха българският еврокомисар с ресор „Стартъпи, проучвания и иновации" Екатерина Захариева, ръководителят на представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова, министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, кметът на София Васил Терзиев, председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева, председателката на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Елиза Стефанова, ректори на висши училища, представители на академичната общност, бизнеса и синдикатите във висшето образование.

 

Пресцентър на МОН