Любослав Костов: Изтеглянето на бюджета е безсмислено
Секция: ИКОНОМИКА
18 Януари 2025 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Любослав Костов: Изтеглянето на бюджета е безсмислено

/КРОСС/ Дори да се внесе нов бюджет, това е по-скоро политически акт. 90% от бюджета на г-жа Людмила Петкова произтича от действащото законодателство. В този смисъл каквото и да внесе Теменужка Петкова, тя трябва да внесе на 90% същото.  Това каза главният икономист на КНСБ Любослав Костов в студиото на „Денят на живо" по NOVA NEWS.

Затова той смята, че изтеглянето на бюджета е безсмислено. „По-скоро да се работи върху приходната и разходната част на този, който е внесен в момента, да се таргетират кои приходни мерки, които бяха предложени, ще съберат най-много приходи, да се види как ще се ограничат разходите в разумни граници през капиталовата програма, през издръжката и да се сложат четири-пет неща, които са ни приоритет", обясни Костов.

По негови думи нулевата ставка за брашното, хляба и ресторантите са довели до 500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета, които при 18 млрд. лв. дупка са жизнено необходими.

Вече три месеца не може да се изчисти въпросът с минималната работна заплата и увеличението на възнагражденията, отбеляза той. „Чакаме политиците да се разберат за това, което обещаха. Когато дойде краят на януари, учителите ще видят, че няма ръст на заплатите, университетските преподаватели - че няма постъпили пари във ВУЗ-овете, както са им обещани по Закона за висшето образование, а държавните служители - че нямат увеличение на възнагражденията поне от 10%. Това, което трябва да направят политиците, е да приемат бюджета, за да има политика по доходите и за да се стимулира растежът на икономиката", заяви Костов.

Проблеми с фиска според него няма. Дебатът трябва да бъде насочен към данъците. „И то не толкова да облагаме по-богатите или по-можещите, а по-скоро да преструктурираме съотножението преки-косвени данъци по начин, който да освободи хората с ниски и средни доходи, които са гръбнакът на икономиката и движат растежа, да потребяват повече и да има една хем икономическа ефективност, хем социална справедливост, защото в момента точно те са най-натоварени. В момента работещите плащат данъци с 1/3 повече от бизнеса. Това съотношение в другите държави е обърнато. Няма как да станем европейска държава с плосък данък, който го има само в 2-3 страни в цял свят", обясни Любослав Костов.

Експертът коментира още, че компенсации за ток трябва да има не само за небитовите, но и за битовите потребители, защото има 1,9 млн. енергийно бедни. Той обясни, че са изпратили официална декларация, с която призовават това да се случи.

NOVA NEWS, „Денят на живо"