Как Илон Мъск се меси във вътрешната политика на Великобритания и Германия
Секция: Анализи
20 Януари 2025 10:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как Илон Мъск се меси във вътрешната политика на Великобритания и Германия

/КРОСС/ В понеделник в длъжност встъпва новият стар президент на САЩ Доналд Тръмп, с който се свърза смяна на политическия курс на Америка. Фокус пада обаче и върху Илон Мъск, който прикова вниманието към себе си, не само защото е изключително близък до Тръмп, но и заради европейските държави, които попаднаха под прицела му в последните седмици. Как Мъск се меси във вътрешната политика на Великобритания и Германия и каква роля ще играе през втория мандат на Тръмп?

„Илон Мъск е най-богатият човек на планетата. През последните 1-2 години той се превърна в друга личност. Мъск дори не подкрепи Доналд Тръмп по време на първата му предизборна кампания. Имаше обаче няколко интересни етапа, в които нещата се промениха", започва разказът си кореспондентът на ZDF в САЩ Давид Зауер. По думите му Мъск е дал 250 млн. долара за предизборната кампания на Тръмп, а в последно време не се отделя от него.

„Илон Мъск оказва влияние далеч отвъд границите на Съединените щати по няколко начина. На първо място - чрез своята социална мрежа Х. Той купи платформата преди малко повече от година за 44 млрд. щатски долара. Милиардерът я използва конкретно, за да движи глобални дискусии. Той е лидер на обществено мнение и използва това", подчертава Зауер.

Няколко пъти американският предприемач препоръча германците да гласуват за партия „Алтернатива за Германия". „Това, което ги свързва, е убеждението, че авторитарният модел на управление може да бъде по-успешен в дългосрочен план от нашата либерална свободна западна демокрация", смята журналистът. По негова информация представители на германската партия ще присъстват на встъпването в длъжност на Тръмп в САЩ. „Може да се окаже, все още не е ясно в каква посока, че Илон Мъск преследва тактика за дестабилизиране на Германия и Европа. Сигурен Европейски съюз не е това, което той иска. Мъск иска Tesla, X и Space X да могат да работят възможно най-свободно, без бюрократични пречки", смята Зауер.

Приближеният до Тръмп предприемач нападна и политици във Великобритания. На мушката му бяха лидерът на крайнодесните популисти Найджъл Фарадж и премиерът Киър Стармър. Според кореспондента на ZDF в САЩ целта е същата като в Германия - атаката да благоприятства политическите рамкови условия за бизнеса му на Острова. По думите на Зауер Мъск и Джорджа Мелони поддържат много близки лични отношения. „Той има стратегически интереси и в Италия. Правителството там е по-критично към Евросъюза и еврото", твърди германският журналист.

Според Зауер Илон Мъск ще е президентът на САЩ в сянка и всяко негово мнение ще бъде уважавано. Какво обаче може да се очаква от Америка в следващите години? По думите на журналиста американските интереси в областта на външната политика и тази на отбраната ще бъдат приоритетни за Европа.