Министър Вълчев на среща с ректорите: Заедно ще набележим националните приоритети във висшето образование
Секция: Наука
20 Януари 2025 17:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Вълчев на среща с ректорите: Заедно ще набележим националните приоритети във висшето образование

/КРОСС/ Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа. Това бяха част от приоритетите, които министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обсъди на среща с ректорите, синдикатите в сферата на висшето образование и представители на студентските съвети.

Министърът акцентира на необходимостта от създаване на обща визия в системата, в която да бъдат разписани основни акценти и приоритетни области. „Ще работим заедно и ще търсим базов консенсус по основните политики. Няма да има самоцелни реформи, а такива, които са подчинени на интересите на системата и обществото - да модернизираме учебната инфраструктура, да подкрепяме преподавателите, да подобрим качеството и репутацията на висшето образование", отбеляза министърът в началото на срещата. По думите му мерките ще бъдат предварително обсъждани, а за конкретните действия ще се търси общо съгласие.

Като приоритетна област беше очертана политиката и продължаващите усилия за привличане на повече чуждестранни студенти у нас. Според министъра до голяма степен потенциалът за включване на студенти от Европейския съюз в българската образователна система вече е изпълнен, но все още има какво да се промени по отношение на обучаващите се от трети страни. В тази връзка се предвижда и обсъждането на програма за стипендии и финансиране на обучението на студенти от трети страни. „Предстоят разговори относно подобряване на процедурата за издаване на визи за обучение, включително и с другите ангажирани министерства. Тези срещи ще се реализират с активното участие на ректорите, за да намерим баланс и най-правилното решение", добави министърът.

По време на дискусията стана ясно, че МОН ще продължи да работи с ректорите за прилагането на най-ефективните решения и по отношение на приема - за разкриването на професионални направления в стратегическите области, но и за недопускане на прекалена фрагментация в системата. По думите на министъра университетските ни преподаватели са изключителни професионалисти, но трябва да изискват повече от студентите си.

В днешната среща участва и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов.

 

ПРЕСЦЕНТЪР НА МОН