Безплатни скинове срещу данни за акаунти и още фишинг измами в игрите, които може да ни струват скъпо
Секция: Технологии
21 Януари 2025 11:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Безплатни скинове срещу данни за акаунти и още фишинг измами в игрите, които може да ни струват скъпо Обещанията за „бонус“ ъпгрейди често водят до откраднати акаунти или начислени суми по сметките на играчите

/КРОСС/ Десетки хиляди долари - толкова може да струва един добре разработен гейминг акаунт. Въпросът обаче е кой ще спечели от продажбата му - дали собственикът или хакерът, откраднал профила с обещание за безплатни скинове. И ако в първия сценарий сделката изглежда като отплащане за часовете, прекарани в битки и създаване на стратегии за победа, то втората ситуация е измама, наподобяваща кражба на самоличността. За съжаление на черния пазар се продават множество гейминг акаунти за различни суми в зависимост от играта и постигнатото ниво.

Как се случва измамата?

Фишингът най-често започва като предложение за безплатни онлайн пари или желани ъпгрейди - скинове, купи, диаманти и др. за определена игра, като в замяна измамниците искат телефонния номер и получения код за автентикация. След като изпратят необходимите данни на непознатия „геймър", жертвите не получават обещаното, а от телефонната им сметка им се източват големи суми или всички пари до лимита на самия номер. В някои случаи злодеятелите искат директен достъп до акаунта с обяснението, че само така могат да добавят желаните ъпгрейди. И не след дълго играчите губят собствеността над профилите и постигнатия до момента напредък.

„Изгодните" оферти се предлагат в чатовете на самите игри или в платформите за комуникация, а жертви в повечето случаи стават децата и подрастващите, които се доверяват с надеждата за бърз напредък и постижения в любимата си игра. Ето защо новото издание на образователната инициатива Digital Scouts показва на тийнейджърите как да се предпазват от подобни заплахи в интернет и да пазят личните си данни. С помощта на популярни инфлуенсъри кампанията на Yettel в партньорство с Националния център за безопасен интернет учи за фишинг измамите в игрите.

В кампанията участва Драгомир Дончев (4a1a) - геймър и създател на дигитално съдържание, който през личната си история разказва за ситуациите, в които могат да попаднат децата, ако рискуват данните си, за да получат безплатни ъпгрейди. Скиновете са една от най-честите примамки, защото те правят играта по-вълнуваща и са желани от много играчи.

Как да се защитим?

От Центъра за безопасен интернет съветват към „безплатните" неща онлайн да се подходжда критично и с доза мнителност, за да се предотвратят подобни злодеяния. И обръщат внимание, че платформите за игри нямат практика да раздават награди през линкове и срещу лични данни. Консултативната линия на Центъра 124 123 е отворена за въпроси и съдействие при необходимост. В случай, че измамата е факт, е добре да докладваме потребителя в съответната платформа и да предупредим приятелите си за измамата.

Мисията на Digital Scouts e да помага на подрастващите да бъдат по-защитени и уверени в онлайн пространството. Чрез игри и предизвикателства кампанията превръща уроците за безопасно сърфиране в забавление. Тя е част от цялостната стратегия за дигитално приобщаване на Yettel. С нея телекомът си поставя за цел всяка година да ангажира по темата 40 000 деца и младежи, а през 2024 г. участниците надхвърлят 58 000.