Коалиция “За да остане природа в България” с протест пред МОСВ срещу намаляване територията на природен парк “Сините камъни”
Секция: БЪЛГАРИЯ
22 Януари 2025 19:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Коалиция “За да остане природа в България” с протест пред МОСВ срещу намаляване територията на природен парк “Сините камъни”

/КРОСС/ Коалиция "За да остане природа в България" с протест пред МОСВ срещу намаляване територията на природен парк "Сините камъни"

На 23 януари между 12 и 13 часа природозащитни организации и граждани от Коалиция "За да остане природа" излизат излезем пред МОСВ, за да подкрепят протестите на местните хора в Сливен срещу незаконното изключване на територии от Природен парк "Сините камъни".

Природозащитниците настояват Министърът на околната среда и водите да спре прилагането на незаконно приетите решения на Общински съвет Сливен за превръщане на местностите Карандила и Даулите (част от Природен парк "Сините камъни") в селищни образувания. Двете решения са взети без задължителните процедури по ОВОС и оценка за съвместимост с целите на Натура 2000, както и без процедура по реда на Закона за защитените територии за намаляване територията на парка.

Коалиция "За да остане природа в България" настоява Министерство на земеделието и храните като собственик на територията, да заяви позицията си относно нова урбанизация на гори, които са публична държавна собственост, в района.

Природозащитните организации са притеснени и от друга процедура, която ускорено и тихомълком се случва последните месеци без никакви обществени обсъждания - за изключване от територията на парка на имот с площ близо 12 декара, собственост на „Болкън Резидънс" ЕООД. Процедурата по изключване е приета на база на документи с несъответстващо на реалността съдържание. Става дума за имот, застроен още преди обявяването на природния парк, със сграда с обществена функция (Алпийски дом) . В констативния протокол от проверката се казва, че в имота няма видове и местообитания предмет на опазване в защитените зони от Натура 2000, няма гори и други растителни съобщества и няма река. Този протокол не отговаря на методиката за мониторинг на видове и местообитания в Натура 2000. Всеки посетител в парка може да установи че имотът е зает от горско местообитание, в него кацат и се хранят много видове птици и през него преминава река.

Време е произволът в защитените територии у нас за спре и да се приемат планове за управление на всички тях!

Според кмета на Сливен (1 и 2), превръщането на Карандила и Даулите в селищни образувания е нужно, защото само така може да се изготви ПУП и да се регламентира ново строителство. Но това не е така. Този казус може да бъде решен с План за управление на парка, а териториите да останат част от него.

Абсурдно е, че 40 години след обявяването му, Природен парк "Сините камъни" все още няма план за управление. Същата съдба споделят и природните паркове "Странджа" и "Българка", а и други защитени територии. Така най-голямото богатство на България - биоразнообразието и съхранената природа, остават защитени само на думи.

Природозащитниците припомнят, че защитените територии заемат едва 5% от територията на страната ни. Наш дълг е да бъдат опазени.

Подробности по случая може да намерите тук - https://forthenature.org/koy-i-zashto-iska-da-izvadi-80-hektar a-ot-teritoriyata-na-priroden-park-sinite-kamani--1-9431

 Планът за управление е ключов стратегически документ, който осигурява практическата защита на дадена територия. Той включва подробно описание и оценка на защитената територия - нейния климат, геология, хидрология, почви, местообитания, флора и фауна. Освен това регламентира всички видове зони с техните граници, степента на урбанизация, начин на стопанисване и управление, вида и обема на строителството, правата и задълженията при управлението, стопанисването и ползването на територията, пригодността и ограниченията за туристическо ползване.