/КРОСС/ 39% е одобрението към сегашното правителство, а 29% е неодобрението. Останалите хора нямат мнение. Това сочат данните от проучване на „Алфа Рисърч", проведено е в периода 15-20 януари сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Проучването е реализирано със собствени средства на агенцията.
„Правят впечатление две неща. В целия този период от 15 години ние имаме три правителства, които стартират с преобладаващо одобрение. Това е настоящото на Росен Желязков - относително по-крехко. Още по-крехко е това на Кирил Петков през 2022 г. - 35% одобрение и на 23% неодобрение. С много сериозно одобрение е правителството на Бойко Борисов през 2009 г. - 47%, а неодобрението е едва 8%", коментира в BTV „Тази сутрин" социологът от „Алфа Рисърч" Боряна Димитрова.
Всички останали правителства са стартирали с преобладаващо неодобрение.
„След период на значителна криза имаме един откат към силни обществени очаквания. След силни кризи се ражда едно по-високо обществено одобрение, аз бих казала - очакване. За това правителство смятаме, че важат две неща - облекчение от края на политическата криза и очакване да се отпушат редица процеси", коментира социологът.
„Зад тези 39% стоят най-силно избирателите на ГЕРБ. По-умерено, но с преобладаващо положително мнение - тези на Ахмед Доган. Трети са тези на „Има такъв народ" и БСП", посочи Боряна Димитрова.
„Росен Желязков е много ясна политическа фигура, свързана с ГЕРБ. Зад него основно стоят симпатизантите на ГЕРБ. Другите партии, които подкрепят правителството, имат по-умерено отношение. В този смисъл ярката политическа фигура носи консолидация на симпатизантите на водещата партия, но и по-умерени позиции на останалите", коментира социологът.
Оценка на дейността на президента Румен Радев
„Виждаме доста сериозен превес на позитивните над негативните мнения. С изострянето на политическата криза и след началото на войната в Украйна виждаме много силно сближаване на позитивни и негативни мнения. След март 2024 г. виждаме отново отваряне на ножицата", обясни Боряна Димитрова.
Според нея причината за това е дългата политическа криза, а „политическият егоизъм" е спонсор на рейтинга на Румен Радев.