Историческо събитие за българската природозащита – след близо 80 години къдроглави пеликани загнездиха в района на Бургас
Секция: Наука
27 Януари 2025 18:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Историческо събитие за българската природозащита – след близо 80 години къдроглави пеликани загнездиха в района на Бургас

/КРОСС/ С исторически успех за българската природозащита започна 2025 година. Нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода", в района на град Бургас. Това е четвърто гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност „Калимок-Бръшлен".

В края на 2021 г., в рамките на международния проект „Животът на пеликана", наш екип от експерти и доброволци успешно изградиха две плаващи платформи в окислителните езера на „Лукойл Нефтохим Бургас" АД, попадащи в границите на Специално защитена зона „Комплекс Мандра - Пода", с цел привличане на птиците към загнездване. Тези водоеми са едни от най-предпочитаните за почивка и нощувка места за къдроглавия пеликан в района на Бургаските езера. Освен това човешкото безпокойство там е сведено до минимум, което е от изключителна важност за този вид. Всяка от платформите е с площ от по 40 кв.м. Впоследствие тези изкуствени острови мигновено се превърнаха в любими места за къдроглавите и розовите пеликани, които ги използват основно като място за нощувка и почивка. Отново тук, през август 2024 г., в рамките на природозащитната бригада „Атанасовско езеро", организирана от БДЗП, с помощта на доброволци успешно е изградена нова наколна дървена платформа с обща площ 32 кв.м. Благодарение на такъв тип дървени конструкции бяха създадени колониите в Природен парк „Персина" и в Защитена местност „Калимок-Бръшлен".

В средата на януари къдроглавите пеликани сформираха нова гнездова колония на вида върху изкуствените острови. Към момента експерти от БДЗП установиха 23 гнезда, разположени върху плаващите платформи и наколната дървена платформа. Птиците все още активно строят гнезда и копулират, което означава, че броят на двойките може да се увеличи в близките дни. В района около островите бяха наблюдавани над 100 възрастни къдроглави пеликана.

Повече от 60 години в България имаше само една гнездова колония на къдроглавия пеликан - в езерото Сребърна, край гр. Силистра. Благодарение на целенасочените природозащитни дейности и изграждaнето на наколни дървени платформи, в нашата страна бяха сформирани още две гнездовища на вида - в Природен парк „Персина" през 2016 г. и в Защитена местност „Калимок-Бръшлен" през 2021 г. Последните сведения за гнездене на къдроглавия пеликан в района на Бургас са от далечната 1948 г. в Мандренското блато.

Това е един грандиозен природозащитен успех и поредна успешна стъпка в опазването на този величествен вид. След близо 80 години един от символите на град Бургас се завърна като гнездящ в района, което беше мечта на поколения учени и природозащитници. В момента трепетно се очаква излюпването на първите малки къдроглави пеликанчета в новата колония, намираща се в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода".

Дейностите по опазване на къдроглавия пеликан се осъществяват в рамките на проект „Животът на пеликана" (LIFE18/NAT/NL/000716), финансиран по програма LIFE на ЕС.