На 2 февруари отбелязваме Световния ден на влажните зони
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Февруари 2025 08:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На 2 февруари отбелязваме Световния ден на влажните зони

/КРОСС/ На 2 февруари отбелязваме Световния ден на влажните зони. Глобалната кампания под егидата на ООН за повишаване на осведомеността поставя акцент върху критичната важност на тези богати на биологично разнообразие и продуктивни екосистеми.

Темата на кампанията тази година е „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще". Тя подчертава неотложната необходимост от смели действия за опазването на тези естествени и застрашени местообитания за благополучието на всички хора и така бъдещите поколения да продължат да се възползват от всичко, което влажните зони предоставят. Логото към темата представя хора от цял свят, които се обединяват в общия ангажимент да опазваме влажните зони на нашата планета.

На 2 февруари през 1971 г. в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони с международно значение. От 2022 г. датата 2 февруари е обявена за международен ден, който дава възможност на всички нации и хора по света да се обединят, за да защитят влажните зони на нашата планета с посланието, че здравите влажни зони са от съществено значение за нашето всеобщо благополучие и дългосрочно оцеляване.

България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони. В списъка на Конвенцията за влажните зони с международно значение (Рамсарските места) нашата страна е представена с 11 влажни зони с обща площ близо 50 000 ха, което представлява 0,45 % от територията на страната - "Атанасовско езеро", "Комплекс Беленски острови", "Дуранкулашко езеро", "Остров Ибиша", "Шабленско езеро", "Местността Пода", "Поморийско езеро", "Комплекс Ропотамо", "Езеро Сребърна", "Езеро Вая" и „Карстов комплекс Драгоманско блато".

Животът процъфтява във влажните зони и зависи от тези критично важни екосистеми. Влажните зони са дом или място за размножаване на много защитени и застрашени видове. Отвъд чистата вода и храната, която влажните зони осигуряват, те помагат за защита срещу природни бедствия, като смекчават въздействието от бурни вълни, наводнения и суши. Чрез абсорбиране на въглероден диоксид от атмосферата и като го съхраняват в почвата и биомасата си, влажните зони правят планетата по-устойчива към промените в климата. Икономически хората зависят от влажните зони за препитание в селското стопанство и туризма.

Международни изследвания показват, че от 1700 година до сега близо 90% от влажните зони в света са деградирали, а човечеството губи влажни зони три пъти по-бързо в сравнение със загубата на горите. Необходимо е спешно да повишим националната и глобалната осведоменост относно влажните зони, за да обърнем тенденцията на бързата им загуба и да насърчим действия за опазването и възстановяването им.