/КРОСС/ Светът бавно полудява. Всички го виждат. Това се отразява - повишават се нивата на напрежение, на първо място при хроничноболните с психични разстройства. В момента няма контрол над психиатричните болници и разходите им, всичко е оставено на съвестта на управляващите ги. Това заяви в студиото на "Твоят ден" психиатърът и бивш здравен министър проф. Христо Хинков.
"Реформи в психиатричната система отдавна са необходими, а парите безспорно са недостатъчни. По-голямата част от работещите в системата не желаят тя да се случи. Гилдията е разделена, мнозина искат нещата да не се променят - защото така се чувстват добре. Присъствал съм на конгрес на Българската психиатрична асоциация, където видях голямо разхищение на храна и пари, както и да се гасят фасове в купи в салата и лакомства", разказа проф. Хинков.
По думите му трябва да бъдат обособени клинични пътеки за психично болните. "Има възможност психодиспансерите да се финансират от НЗОК. Но това би предполагало строг контрол, затова част от колегите не желаят това. При задължително диспансерно лечение пациентът лежи за конкретен период, но след това той бива изписан без проследяване и контрол. Обикновено се връща вкъщи, в средата, довела до неговата болест, която протича с рецидиви. Няма ясна връзка между социалните и психиатричните служби. Дневните центрове за психично здраве пък са към МТСП, те нямат връзка с диспансерите, а така се получават редица парадокси", коментира той.
"Няма възможност за разкриване на психиатрично отделение в частна болница с общ профил, защото държавата не може да го финансира от бюджета", допълни Хинков.