/КРОСС/ Ботулинов токсин и филъри се продават напълно свободно в сайтове за безплатни обяви в интернет. На цена, започваща от 80 лева. Всеки, който пожелае, може да ги закупи.
„В момента има регистрирани шест лекарствени продукта, съдържащи ботулинов токсин. Те са абсолютно законно регистрирани и се използват в болници, лабораторни практики и в естетичната медицина. Ботулиновият токсин се използва за над 30 различни заболявания. Той е мускулен релаксант", коментира в ефира на „Твоят ден" по NOVA NEWS председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки магистър-фармацевт Николай Костов.
Той обясни, че в интернет не е законно да има предлагане на такива лекарствени продукти. „Много от тези обяви са от сайтове, които са разположени извън България. При ботулиновия токсин има два проблема. Единият е, че се предлага от некомпетентни лица, а другият - че се използват нерегистрирани в страната флакони. Подобни обяви има за продукти, внесени от Турция, Украйна и Русия", добави Костов.
Той посочи, че цените на шестте продукта, съдържащи ботулинов токсин, варират между 200 и 400 лева. „Рисковете са свързани не само с неправилното съхранение, а и с произхода на такива продукти от различни обяви в интернет", каза Костов.
„Законните лекарствени продукти в България не се продават в интернет", обясни още той и призова хората да внимават с подобни обяви.
От Изпълнителната агенция по лекарствата излязоха с позиция по казуса:
Съгласно действащата нормативна уредба търговия по интернет с лекарствени продукти може да извършва лице, което има разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти в аптека (издадено от ИАЛ) или удостоверение за регистрация на дрогерия (издадено от РЗИ). По интернет могат да бъдат продавани само лекарствени продукти без лекарско предписание. Предвид законовата рамка, всеки търговец на дребно с лекарствени продукти, който е регистриран от ИАЛ да продава по интернет лекарствени продукти без лекарско предписание, притежава и стационарен обект (аптека или дрогерия) със съответното разрешение за това.
От 2015 г. в ЕС е въведено общо лого за лицата, които осъществяват търговия на дребно с лекарствени продукти по интернет. Общото лого в ЕС идентифицира легитимните интернет търговци с лекарствени продукти, както и цели повишаване на осведомеността на гражданите за риска от закупуване на лекарствени продукти от незаконни източници в интернет.
Дейността по продажба в интернет се извършва от регистрираното лице чрез собствен интернет сайт, на който е публикувано общото лого, разпознаваемо за целия Европейския съюз. Изискванията към общото лого са определeни с делегиран акт на Европейския съюз.
Списък на българските търговци, които могат да извършват търговия по интернет с лекарствени продукти без лекарско предписание, заедно със съответния електронен адрес на сайта за продажба, се поддържа на интернет страницата на ИАЛ www.bda.bg. Контрол върху дейността се осъществява от Изпълнителна агенция по лекарствата.
При констатиране на обяви за продажба на лекарствени продукти извън регистрираните онлайн сайтове, ИАЛ работи в координация с различни структури на МВР за проследяване на IP адресите, сваляне на обяви и спиране на сайтове, за установяване и издирване на лицата, осъществяващи тази дейност, както и в сътрудничество с Агенция Митници - за физическото проследяване на доставките, тъй като няма самостоятелно компетентност да извършва посочените дейности. ЗЛПХМ не регулира продажбата по интернет на лекарствени продукти извън посочената по-горе правна рамка.
Нерегламентираната търговия по интернет касае основно неразрешени за употреба в страната лекарствени продукти с опаковка и листовка на чужд език, често с неясен произход или фалшиви лекарствени продукти. Тези лекарствени продукти не са с гарантирано качество, ефикасност и безопасност, както по отношение на производството им, така и относно начинът им на съхранение, поради което носят сериозен риск за живота и здравето на гражданите.
Във връзка с предоставения линк с обява за продажба на лекарствен продукт, ИАЛ ще потърси съдействие от органите на МВР за съвместни действия, съобразно компетентността на всяка от институциите.