/КРОСС/ На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията.
Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население.
По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50% от епилепсиите започват в детска възраст, преди детето да навърши 10 години, а общо 75% се проявяват до 20-ата година. Пикът на проявите е при децата до 4 години и при възрастните над 65 години. Заболяването има стотици разновидности. Някои от тях имат генетични причини, смята се, че може да бъдат причинени също от мозъчни травми и възпаление на мозъка.
Около 65 хиляди души са хората, които страдат от епилепсия у нас. Една трета от тях са деца. Заболяването е сред най-честите неврологични заболявания, но все още има проблем при достъпа до медикаменти и до терапия, каза за БНР Веска Събева - председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
У нас са останали много малко медикаменти за лечение на епилепсия, допълни Събева. Асоциацията на родители на деца с епилепсия води и дело срещу Министерството на здравеопазването във връзка с достъпа до медикаменти за пациентите с епилепсия: "Делото ще бъде и за дискриминация, затова, че лекарствата, заплащани по линия на НЗОК и се внасят и покриват у нас, са само за пациентите до 18-годишна възраст.
След 18-годишна възраст пациентите нямат достъп до тях, а по-голямата част от тях ние си внасяме от чужбина, някои от тях са и доста скъпи, много е трудно семействата да си купуват. Да, два нови медикамента се вече достъпни у нас, както и съвременен метод за лечение, но медицинските изделия и всички останали медикаменти, които са на разположение на европейските пациенти, ги няма за нашите условия. А цените им за българите са високи, ние обикаляме с куфарите за тях из Европа, за да ги търсим. Продължаваме да си закупуваме и медикаменти при спешни и животозастрашаващи състояния при епилептичните пристъпи.
Ние сме единствената европейска държава, която нямаме медикаменти за спешна реанимация и спешна помощ. А вече има толкова модерни медикаментозни начини, които спират гърча, те не са и толкова скъпи, държавата може да ги покрива, когато фирмите нямат интерес да ги внасят", каза още Веска Събева.