Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията
Секция: Здраве
10 Февруари 2025 13:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

/КРОСС/ На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. 

Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население.

По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50% от епилепсиите започват в детска възраст, преди детето да навърши 10 години, а общо 75% се проявяват до 20-ата година. Пикът на проявите е при децата до 4 години и при възрастните над 65 години. Заболяването има стотици разновидности. Някои от тях имат генетични причини, смята се, че може да бъдат причинени също от мозъчни травми и възпаление на мозъка.

Около 65 хиляди души са хората, които страдат от епилепсия у нас. Една трета от тях са деца. Заболяването е сред най-честите неврологични заболявания, но все още има проблем при достъпа до медикаменти и до терапия, каза за БНР Веска Събева - председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.

У нас са останали много малко медикаменти за лечение на епилепсия, допълни Събева. Асоциацията на родители на деца с епилепсия води и дело срещу Министерството на здравеопазването във връзка с достъпа до медикаменти за пациентите с епилепсия: "Делото ще бъде и за дискриминация, затова, че лекарствата, заплащани по линия на НЗОК и се внасят и покриват у нас, са само за пациентите до 18-годишна възраст. 

След 18-годишна възраст пациентите нямат достъп до тях, а по-голямата част от тях ние си внасяме от чужбина, някои от тях са и доста скъпи, много е трудно семействата да си купуват. Да, два нови медикамента се вече достъпни у нас, както и съвременен метод за лечение, но медицинските изделия и всички останали медикаменти, които са на разположение на европейските пациенти, ги няма за нашите условия. А цените им за българите са високи, ние обикаляме с куфарите за тях из Европа, за да ги търсим. Продължаваме да си закупуваме и медикаменти при спешни и животозастрашаващи състояния при епилептичните пристъпи. 

Ние сме единствената европейска държава, която нямаме медикаменти за спешна реанимация и спешна помощ. А вече има толкова модерни медикаментозни начини, които спират гърча, те не са и толкова скъпи, държавата може да ги покрива, когато фирмите нямат интерес да ги внасят", каза още Веска Събева.