Проект на наредба предвижда инсталиране на автоматични пожарогасителни инсталации в тунели над 500 метра при установена необходимост
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Февруари 2025 09:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проект на наредба предвижда инсталиране на автоматични пожарогасителни инсталации в тунели над 500 метра при установена необходимост МРРБ предлага промени в Наредбата за проектиране и ремонт на пътни тунели

/КРОСС/ Да се инсталират автоматични стационарни пожарогасителни инсталации, базирани на вода, включително системи за наводняване, водна мъгла или пяна, които да бъдат инсталирани в тунели с дължина над 500 метра, при условия на интензивен трафик и установена необходимост, съгласно анализа на тунелния риск. Това предвиждат предложените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството промени в Наредбата за технически правила и норми за проектиране на пътни тунели от 2016-та година. 

С промените се цели осигуряването на по-високо ниво на безопасност и бърза реакция при пожар, за да се предотврати разпространението му и да се защитят пътуващите и пътната инфраструктура.

В проекта на нормативния акт се осъвременяват и уеднаквяват изискванията за безопасност в тунелните съоръжения с утвърдени инженерни практики в държави-членки на Европейския съюз.

С промените в Наредбата ще се актуализират техническите нормативни изисквания при проектиране на нови пътни тунели и проектиране на реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на съществуващи пътни тунели, включително и изискванията за проектиране на спомагателни и прилежащи съоръжения към тях.

С проектонаредбата се синхронизират индикаторите за определяне на класа на тунелите с тези в страните от Европейския съюз.

Класификацията на тунелите цели да се определи необходимото ниво на мерки за безопасност, включително противопожарни системи, евакуационни изходи и други защитни мерки. Възприет е подходът за прилагане на методи за количествена и качествена оценка на риска, които класифицират тунелите в четири рискови категории. С класа на тунела се определя нивото на опасност и съответните изисквания за безопасност, които трябва да се спазват при проектиране, изграждане и експлоатация на пътните тунели. Тези промени ще осигурят съответствие с добрите европейските практики, като същевременно ще подобрят условията за проектиране, експлоатация и сигурността на пътните тунели от републиканската и от трансевропейската пътни мрежи.

Промените в Наредбата за проектиране на пътни тунели са синхронизирани в съответствие с изискванията на Наредбата за проектиране на пътища и с наредбите, издадени на основание чл. 14, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.

Проектонаредбата е публикувана за обществено обсъждане на електронната страница на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Портала за обществени консултации на Министерски съвет.