Международен ден за безопасен интернет: „Помисли преди да кликнеш. По-добра осведоменост за безопасен интернет”
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Февруари 2025 18:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международен ден за безопасен интернет: „Помисли преди да кликнеш. По-добра осведоменост за безопасен интернет”

/КРОСС/ По повод Международния ден за безопасен интернет 2025, Превантивно-информационният център по проблемите на наркоманиите към Столична община поставя акцент върху необходимостта от по-добра осведоменост и защита на младите хора от рисковете, свързани с неконтролирания достъп до наркотици и други психоактивни вещества онлайн, особено от непълнолетните лица.

„Темата на тазгодишната инициатива - „Помисли преди да кликнеш. По-добра осведоменост за безопасен интернет" е нашият отговор на зачестилите случаи на деца, пострадали от употребата на вейпове с вещества, забранени от закона и разпространявани основно онлайн. Вейповете често съдържат полусинтетични канабиноиди, дизайнерски дроги и опиоиди, извлечени по химичен път. Ефектът е непредвидим - загуба на ориентация, халюцинации, параноя, включително  развиване на зависимост. Подценяването и неглижирането от страна на родителите и обществото на употребата на райски газ, наргилета, марихуана, разновидности на бездимни устройства и други, влияе силно на нагласите на подрастващите. Това формира вредни и много опасни за здравето им навици", коментира д-р Цветелина Петкова, директор на Превантивно-информационния център.

Средата има ключова роля в оформянето на поведенческите модели на юношите. Решението за употреба на наркотици не се влияе единствено от личността на човека, а и от социалните, икономически и културни фактори, които го заобикалят. Това включва:

  • Нормите и очакванията на обществото към младите хора;

  • Рекламните и медийни послания, които неглижират и дори насърчават употребата на психоактивни вещества;

  • Достъпността на цигари, алкохол и наркотици;

  • Националната политика и закони.

По повод Международния ден за безопасен интернет - 11 февруари,  Превантивно-информационният център заедно с експерти от отдел „Киберпрестъпност" при ГДБОП провеждат инициатива за ученици и училищни специалисти. Кампанията стартира на 7 февруари в ОКИ „Красно село" с осмокласници, педагогически съветници и психолози от 203 ПЕГ „Св. Методий". Целта е разпознаване на рисковото поведение онлайн и повишаване на дигиталната грамотност сред младите хора. Популяризира се и възможността, която Центърът предлага за безплатни консултации на юноши и техните семейства, при случаи на употреба с психоактивни вещества.

Юношеството е възраст, в която подрастващите са склонни да експериментират. Това ги прави лесна мишена за разпространителите на психоактивни вещества в онлайн пространството, където ограничения почти липсват. Затова и все по-голямо значение придобиват инициативите за личностно развитие, спорт и културни дейности на децата. Чрез тях подпомагаме процеса на израстване, формиране на идентичност и намиране на смисъл.