Искра Михайлова: България трябва да използва оборудването за АЕЦ „Белене“ и да възобнови проекта
Секция: Коментари
12 Февруари 2025 12:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Искра Михайлова: България трябва да използва оборудването за АЕЦ „Белене“ и да възобнови проекта

/КРОСС/ За отмяна продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене" призова Искра Михайлова на брифинг в Народното събрание. Според народният представител това е поредно предложение на Възраждане в тази посока и продължават да настояват наличното оборудване да бъде използвано за изграждане на нови ядрени мощности в България.

„АЕЦ „Белене" е един от най-напредналите проекти в Европа и ние имаме възможността да бъдем сред първите държави, които ще възобновят и разширят своите ядрени мощности", заяви Искра Михайлова.

Тя подчерта, че в настоящата международна обстановка ядрената енергия се разглежда като ключов елемент в енергийната сигурност на Европа.

„Виждаме промяна в международната обстановка. Все по-често се говори за мир и възобновяване на икономическите отношения с Русия и други държави, които могат да бъдат добри партньори на България. Ако Украйна може да строи ядрени мощности с руска техника и специалисти, защо България да не го направи?", попита народният представител.

По думите ѝ времето за действие изтича, тъй като срокът за преговори за продажба на оборудването приключва съвсем скоро. „Трябва да отменим това решение и да запазим оборудването си за разширяване на нашите собствени ядрени мощности. Това е икономически разумното решение", допълни тя.

Искра Михайлова изрази очакване за подкрепа от колегите си в пленарната зала, особено от парламентарната група на „БСП - Обединена левица", които на думи изразяват подкрепа за изграждането на АЕЦ „Белене" и сега трябва да покажат дали това е само реално или предизборни думи.

„Ако „Възраждане" управляваше държавата, вече щяхме да сме започнали възобновяването на проекта. Това е в наш национален интерес. Очакваме и другите партии да проявят здрав разум и да спрат този процес на разпродаване на стратегически активи за символични суми", заяви още Михайлова.

Тя обърна внимание на ниската цена, на която се водят преговорите за продажба на оборудването. „Цената е покупната стойност на тези реактори - 1,176 милиарда лева. Това на практика е подарък от българската държава. Не можем да си позволим такова решение, минимум по икономически съображения", коментира народният представител.