Националният алианс на хората с редки болести отбелязва Световния ден на редките болести в 25 български града
Секция: Здраве
20 Февруари 2025 15:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Националният алианс на хората с редки болести отбелязва Световния ден на редките болести в 25 български града Мотото му е „Повече, отколкото можеш да предположиш“

/КРОСС/ Световният ден на редките болести се отбелязва всяка година на 28 февруари или на 29 февруари на високосна година - най-редкият ден в годината. Началото му се поставя през 2008 г. от EURORDIS - неправителствен алианс на 929 организации на пациенти с редки заболявания от 73 държави, сред които е Националният алианс на хората с редки болести в България. Това е глобална инициатива, чрез която се работи за социалните възможности и за достъп до диагностика и терапии на хора, живеещи с рядко заболяване. Основната цел на Деня на редките болести е да повиши осведомеността в обществото за редките заболявания, да насърчи глобалното сътрудничество между учени и здравни специалисти и да призове за по-добри здравни политики в подкрепа на пациентите и техните семейства.

През 2025 г. Световният ден на редките болести ще премине под мотото „Повече, отколкото можеш да предположиш!" Защото в света от рядка болест страдат близо 400 милиона души, като половината от тях са деца.

Рядка болест е тази, която засяга по-малко от 5 души на 10 000 население. В България с редки болести живеят между 400 000 и 440 000 души. При това само за 10% от известните 7000 редки заболявания е създадено лечение. У нас официално са регистрирани 260 редки болести, за които са достъпни медикаменти. Част от тях се осигуряват само за децата пациенти, но не и за навършилите пълнолетие със същите заболявания.

Тази година Националният алианс на хората с редки болести ще отбележи освен Световния ден на редките болести, и 18 години от своето създаване. „За тези 18 години помогнахме на 400 000 български граждани, засегнати от редки болести, да получат точна диагноза, а част от тях и лечение. В началото здравната система осигуряваше лечение само за 1 - 2 заболявания. Когато започнахме регистрацията на редките болести през 2014 г., в списъка им влязоха над 130 заболявания - първата голяма бройка. При това бяха само заболяванията, за които Здравната каса реимбурсираше медикаментите. Сега регистрираните редки болести, за които има лечение у нас, са 260", каза председателят на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов. Според него основните проблеми, които стоят пред хората с редки болести в България е липсата на постоянна рехабилитация за пациентите, за които не съществува медикаментозно лечение; бавната регистрация на нови лекарства; както и неосигурено лечение за пациенти, които навършват пълнолетие. Актуалните цели пред Алианса са разширяване на неонаталния скрининг в България, като от 3 да станат 30 вродени заболявания, и държавно финансиране на действащите 36 експертни центрове за диагностика и лечение на редки болести.

В София и в още 24 населени места в страната представители на Алианса ще отбележат Деня на редките болести с молебени за здраве, масови хорà, засаждане на дървета и пускане на балони в цветовете на символа на редките заболявания - ръце, разперени като цвете в синьо, зелено, розово и лилаво.

Флашмоб със специална хореография ще организират в центъра на Пловдив и впоследствие видеото ще се излъчи по информационните канали на Алианса. Точно в 12 ч. централноевропейско време, а в България - в 13 ч, ще се направи традиционното публично вдигане на ръце за солидарност с хората, които живеят с рядка болест, част от общоевропейската инициатива.

Продължава традицията да се осветяват емблематични сгради и монументи в страната с цветовете на редките болести. Вечерта на 28 февруари ще бъдат осветени зданията на общините във Враца, Сандански, Сливен, Габрово и др., военното училище във Варна, пантеона на възрожденците в Русе, крепостта Царевец във Велико Търново, няколко исторически сгради и паметника 1300 години България в Шумен.

В навечерието на Световния ден Сдружението на тарловите пациенти в България организира семинар в Стара Загора на 22 февруари в Аулата на Тракийския университет. „По време на 4-часовия семинар водещи специалисти от седем области на медицината ще засегнат важни теми, свързани със заболяванията муковисцидоза, пароксизмална нощна хемоглобинурия, периневрални кисти на Тарлов и спина бифида", съобщи Моника Маринова - основател и председател на Сдружението на тарловите пациенти в България. Медицинският семинар в Стара Загора се организира и с медийната подкрепа на Портал на пациента.

Ден по-рано - на 21 февруари - семинар за редките болести се организира и в Сливен.

Активисти на Алианса ще поставят символа на редките болести на създадената още през 2024 г. „Пейка на редките болести" в Стара Загора и ще пуснат в небето цветни балони.

В част от градовете съпричастност с хората с редките болести ще изразят с рисунки и песни деца от детските градини и училища. В галерия „Май" в Сливен организират изложба с детски рисунки на тема „Доброта, толерантност и съпричастност", като най-добрите три ще бъдат отличени с награди.

На самия Световен ден ще се направят молебени за здраве на хората с редки болести в православни храмове в Шумен, Сандански, Стара Загора, Враца, Велинград и Ракитово.