Над 23 процента от децата са попадали в неудобна за тях ситуация в интернет
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Февруари 2025 17:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 23 процента от децата са попадали в неудобна за тях ситуация в интернет

/КРОСС/ Проучване, проведено от Държавната агенция за закрила на детето съвместно с Регионално управление на образованието -Велико Търново и Българска академия за сигурност между близо 2000 ученици от 6, 7 и 8 клас в гр. Велико Търново, показва, че над 23 процента от децата са преживели в онлайн пространството ситуацията, която ги е накарала да се чувстват дискомфортно, сравнение с 2023 г. има увеличение с близо 5 процента. През 2024 г. 4% повече деца споделят, че са били жертва на тормоз в онлайн среда. 11.4% са споделили за това през 2023 год., докато през 2024 процента е 15.4%. Най-използваната социална мрежа от децата е Тик Ток.

За четвърта поредна година ДАЗД съвместно с Регионалните управления на образованието и Българска академия за сигурност провеждат анкета с ученици за онлайн безопасността. Допитването е обхванало близо 7000 деца в София, Варна, Пловдив и Велико Търново.

Анализът на данните сочи още увеличение през 2024 г. с 4 процента на учениците, които са обидили други деца онлайн. Над 60 % от децата искат да има наказание за извършителите на киберпрестъпления. С близо 5% повече деца споделят, че са получили покани от непознати за срещи на живо. Времето, което децата са онлайн се запазва същото - между един и три часа на ден.

Отговорите показват устойчива положителна тенденция за увеличаващо се доверие на децата към родителите им по отношение на онлайн безопасността, като над 65% посочват, че от родителите си ще потърсят информация как да са защитени в интернет.

Все повече учениците разпознават и се доверяват на Националната телефонна линия за деца 116111 на Държавната агенция за закрила на детето и чат приложението към Линията. През 2023 г. 13.4% от децата са посочили, че биха потърсили консултантите, а през 2024 г. този процент е 21.6

През 2023 г. Държавната агенция за закрила на детето стартира чат приложението към НТЛД 116111, за да може децата да имат още един вариант, който е и най-близък до начина им на комуникация, за да потърсят съвет, подкрепа или да съобщят за дете в риск. От 1 януари тази година чат приложението работи всеки ден от 13:00 до 18:00 часа.

В Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2023 - 2026), изработена под ръководството на ДАЗД, една от основните оперативни цели е именно гарантиране правото на закрила на децата от насилие чрез информационните и комуникационните технологии. Част от дейностите включват развиване на дигитално-медийна грамотност на учениците в часовете и извънкласните дейности. В изпълнението на дейностите е заложена и работа с родителите, близките на децата и професионалистите, които работят с тях, така че самите те да имат познанията и необходимата информация за онлайн пространството и най-вече кибертормоза, за да защитят децата от рисковете в интернет.