Калоян Паргов: Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство
Секция: КУЛТУРА
01 Март 2025 17:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство

/КРОСС/ Учредяването на Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство. Това дава възможност с езика, корените, религията, православието, в съчетание по-късно и със свободата да се самоопределяш и самоуправляваш, да се формира българската нация, макар и на по-късен етап от другите европейски нации, заради турския гнет.

Това каза д-р Калоян Паргов - председател на СИНПИ, по време на откриването на изложбата „Българска екзархия - история в снимки" в Градската художествена галерия на Берковица. Събитието се проведе в деня, в който се навършват 155 години от издаването на ферман от султан Абдул Азис за учредяването на Българска екзархия - 28 февруари 1870 г. и в навечерието на 147-ата годишнина от Освобождението на България.

Експозицията е дело на екип към Института на исторически изследвания към БАН, със съдействие на Държавна агенция „Архиви" и е финансирана по проект на Министерството на културата. Нейни съставители са проф. Александър Гребенаров и проф. Боряна Бужашка.

В откриването на изложбата взеха участие кметът на Берковица Радослав Найденов, протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим, Мариела Павлова - директор на Института за културно наследство Италия - България и директорът на Музеен комплекс - Берковица Станислава Витанова.

Паргов отбеляза, че изложбата дава възможност да се проследи цялата история до началото на 50-те години на 20 век, докогато е просъществувала Екзархията и превръщането й в самостоятелна Българска православна патриаршия.

„Част от цялата тази история са и светски будители, които почитаме на 1 ноември, които имат своята голяма заслуга, защото са съзнавали, че наред със знанието и просвещението, е много важно вярата да бъде укрепвана и да бъде разпространявана, и то на собствения български официален език", изтъкна председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи.

Той изрази удовлетворението си, че институтът, който представлява и част от който са проф. Боряна Бужашка, проф. Ваня Добрева и Мариела Павлова, всеки в своето професионално качество, могат да допринесат за това повече българи - и малки, и големи, да видят тази изложба и тя да достигне до повече кътчета на България.

„Надявам се да се превърне в трайна тенденция в учебните програми да има повече неща, както до неотдавна беше, свързани с българската история и с българските традиции, за да може поколенията оттук нататък да знаят откъде идват и накъде отиват. Народ, който не знае миналото си, няма как да начертае правилно бъдещето си", каза в заключение Калоян Паргов.