Жечо Станков: Дали ще има либерализация, или - не, сметките за ток на домакинствата няма да се повишат
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Март 2025 12:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жечо Станков: Дали ще има либерализация, или - не, сметките за ток на домакинствата няма да се повишат

/КРОСС/ Ако направим неизпълнимите реформи, заложени в ПВУ, ще се стигне до дълбоко бъркане в джоба на българските граждани, което ние няма да позволим.

Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков и добави, че правителството се е насочило към опцията за "предоговарянето им по начин, по който да не навредят на националния ни интерес, но и да се запази лоялността ни към ЕК", и обясни:

"Работата на парче през последните 4 години и поемането на трудно изпълними ангажименти са ни довели в момента до позицията, в която голяма част от средствата по ПВУ, да не кажа всички, са блокирани и трябва в максимално кратки срокове да се предоговорят важни реформи. ... За първи път България официално ще подаде искане за изменение на ПВУ". 

Относно заложената в ПВУ либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители той подчерта:

"Дали ще има либерализация, или - не, сметките за ток на домакинствата няма да се повишат. В Министерството на енергетиката намерихме вариант със защитен механизъм, с който да компенсираме битовите потребители през Фонд "Сигурност на електроенергийната система". 

ПВУ е проекти срещу реформи, подчерта министър Станков и коментира:

"Има няколко реформи, които са свързани с това да изкараме две от най-печелившите дружества от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това ще доведе до предсрочно изискване на над 1,2 млрд. евро - средства от облигационните заеми на БЕХ. ... Основното желание на Еврокомисията винаги е било да гарантира, че няма крос субсидиране, разбирайте - вземане от по-богати дружества и насочване към такива, които имат проблеми със своите финанси. Изкарването на дружествата от холдинга не е решение, намерили сме вариант и говорим с ЕК как това да бъде гарантирано по друг начин, без да се налага дружествата да бъдат изкарвани. Начинът е - с вътрешно гарантиране на това, че средствата от тези две дружества, включително и дивидентите им, ще бъдат насочвани през БЕХ директно към държавния бюджет, а не да остават вътре и да бъдат насочвани към други дружества, което влияе на отношенията ни с ЕК в момента".

По думите на Жечо Станков България не е изпълнила ангажимента за 40% допълнително намаляване на въглеродните емисии от въглищните централи:

"Това поставя под риск функционирането на енергетиката ни. ... През 2024 г. едва 35% са намалели емисиите, а тази зима е по-студена и сме изгорили три пъти повече въглища, така че въобще не е сигурно, че ще има минус в емисиите, а може да има и повишаване. Европа никога не е искала това от нас. Не знам защо колегите са го поели като ангажимент. Това застрашава работата не само на ТЕЦ-овете, а и на мините. Ангажиментът е поет отделно на всяка централа, моята битка е да бъде предоговорен като не е на всяка централа, а на национално равнище".

Последните 7-8 месеца "Булгаргаз" няма финансова възможност да покрива задълженията си към "Боташ", съобщи енергийният министър и уточни, че договорът е неизгоден за България и се търсят варианти за предоговарянето му:

"Опитваме се да натоварим тръбата, за да не се плаща за нещо, което не ползваме". 

В предаването "Неделя 150" Жечо Станков коментира и състоянието на управляващата коалиция, като заяви, че е стабилна.