Ямбол отбеляза тържествено 147 години от Освобождението на България от османско владичество и 90 години от създаването на девиза на града
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Март 2025 06:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ямбол отбеляза тържествено 147 години от Освобождението на България от османско владичество и 90 години от създаването на девиза на града

/КРОСС/ С националния химн и марша "Целокупна България" след издигането на българския трикольор в Ямбол вчера започна тържествената церемония по повод 147 години от Освобождението на България.

"Трети март е ден на признателност - към Русия и всички воини, които се сражаваха под нейните знамена, и към българските опълченци. Към всички, които дадоха най-ценното - живота си, за да можем да се наричаме свободни хора. Руско-турската освободителна война е подвиг, заради който хиляди воини никога не се завърнаха в своите домове при семействата си, с ясното съзнание, че се сражават за братски народ и за обща справедливост. На тази дата си спомняме не само за великото минало, но и за отговорността, която носим към бъдещето. Днес трябва да бъдем единни и непоколебими в желанието си да съхраним България и всичко българско, както са били и нашите предци.", каза в приветственото си слово кметът Валентин Ревански.

Архиерейският наместник иконом Йоан Петров отслужи заупокойна молитва в памет на всички знайни и незнайни руски, румънски, фински, украински и белоруски воини и български опълченци, загинали за православната вяра и свободата на България и благодарствен молебен за благоденствието на Ямбол и на Отечеството ни.

В тържественото шествие под съпровода на Градския духов оркестър към Народно читалище "Съгласие-1862" военнослужещи от Ямболския гарнизон, стотици граждани и представители на местната и на държавната власт се отправиха към Паметника на загиналите за свободата. Там паметта на героите бе почетена с падане на колене и поднасяне на венци и цветя.

Днешният ден в историята на Ямбол е свързан и със създаването на девиза на града. Девизът „Ида от древността-отивам в бъдещето" е отпечатан точно на 3 март 1935 година във вестник „Тракиец", а негов автор е главният редактор на изданието Тотю Брънеков. По повод 90 години от създаването на девиза на града, Община Ямбол, съвместно с Регионален исторически музей днес организира Исторически поход. Участие в него взеха десетки ученици, учители и родители. Походът потегли от паметника на ямболлията Иван Параскевов, където също бяха поднесени цветя в знак на признателност. Параскевов е инициаторът за създаването на Браилското знаме, станало първообраз на националния ни флаг, главен спомоществовател на Българското книжовно дружество, един от големите дарители на българското училище. Набира средства и български доброволци за участие в Кримската война, в която се включва и той, припомни Цветанка Андреева от Регионален исторически музей-Ямбол.

С развети трикольори шествието премина през Средновековната крепост „Дъбилин" - първата на Балканския полуостров, която оказва организирана и упорита съпротива на османските завоеватели през 1373 година. След възстановяването на част от северната й страна през 2023 година, сега тя е част от туристическите атракции на Ямбол.

В такава се превърна и Брънековата къща, след като през 2021 г. Община Ямбол успя да придобие собствеността от наследниците и чрез дарителска кампания реставрира покрива и ремонтира външната фасада, припомни Таня Иванова от Регионален исторически музей-Ямбол. Пред Брънековата къща днес беше наредена изложба със съдействието на Държавен архив - Ямбол и Художествена галерия "Жорж Папазов".

След поднасянето на цветя и пред паметната плоча на Стилияна Параскевова, която ушива Браилското знаме, походът продължи в единствения по рода си Музей на бойната слава, който представя историята на Ямболския гарнизон и българската армия през Балканската, Първата и Втората световни и Студената войни.

Походът завърши до хълма Боровец, където на 55-метров пилон се развява гордо националното знаме.

Ден на отворени врати днес бе обявен в културно-информационния център „Безистен" в Ямбол и в Музея на бойната слава.