Октопод пред входа на Министерския съвет с призив за защита на океаните
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Март 2025 14:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Октопод пред входа на Министерския съвет с призив за защита на океаните

/КРОСС/ 

Тази сутрин с огромен надуваем октопод пред входа на Министерски съвет активисти на „Грийнпийс" - България призоваха премиера и правителството да ратифицират Международното океанско споразумение. Акцията идва след отказа на Министерството на околната среда и водите и Министерството на външните работи да отговорят на запитванията на организацията за планираните от институциите действия по темата. 

_VN_6198_press_1

Октоподът е тук точно две години след като на 4 март 2023 г. държавите от ООН приеха официалния текст на Океанското споразумение след преговори, продължили 20 години. Огромна победа, която гарантира достъпност до морските ресурси и опазване на природата в международни води. Споразумението засяга откритите води извън националните граници, а към момента защитата на природата там е много трудно постижима. Договорът е първата в историята ясна рамка за обявяване на защитени зони в океаните, както и за оценяване на въздействието на човешките дейности върху живота там.

„Тези дни чуваме държавни лидери да споменават океана като огромното и красиво нещо, което ни разделя. Докато всъщност бъдещето на планетата зависи повече от всякога от общите ни действия по защита на океана. Световното биоразнообразие и справянето с климатичните промени са пряко свързани със състоянието на Световния океан и това е общата отговорност, която ни свързва" - заяви Мартин Томов от „Грийнпийс" - България.


„Ратифицирането на Океанското споразумение е дипломатически шанс за България. Нашата страна беше сред първите подписали държави, но към момента още не е изпълнила практическия процес по одобряването му - така наречената ратификация. Дали и кога ще го направим, е от значение за целия свят. Споразумението може да влезе в сила едва когато 60 държави го ратифицират. Ако това не се случи сега, губим шанса да защитим 30% от водите по света до 2030 г." - обясни той.

_VN_6198_press_2

Огромният октопод пътува из различните държави и напомня на правителствата, че макар и океаните да им изглеждат далеч, те са важни за живота на цялата планета. Октоподът вече е бил във Великобритания, Хърватия, Словения, Франция, Норвегия и Полша, а на 4 март се появи и в България, за да подсети институциите за последните стъпки, които им остава да извървят, за да стане страната ни част от най-голямата победа в историята на опазването на природата. От „Грийнпийс" - България напомнят, че всеки може да подкрепи защитата на океаните, като подпише петицията за ратификацията на Международното океанско споразумение. |

Още снимки за ползване

Лица за контакт:

Мартин Томов, координатор на кампанията в „Грийнпийс" - България, 

0894 760 390, martin.tomov@greenpeace.org

Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс" - България, 

0885 454 797, meglena.antonova@greenpeace.org

Вида Делчева, специалист комуникации в „Грийнпийс" - България, 

0885 456 064, vida.delcheva@greenpeace.org

 

Христо Панчев, координатор комуникации в „Грийнпийс" - България, 

0887 892 516, hristo.panchev@greenpeace.org

_VN_6379_press3
Уеб сайт
Facebook
Instagram
X
YouTube