Устойчиво ли е правителството
Секция: Анализи
10 Март 2025 11:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Устойчиво ли е правителството Анализ на политологът от „Галъп Интернешънъл“ проф. Росен Стоянов и PR експертът Александър Христов

/КРОСС/ Правителството е неустойчиво и една от причините за това е, че има много говорители. Хората се подвеждат под определенията за „добро и лошо ченге". Объркани са от множественото „чуруликане" в пространството. Това каза в студиото на „Твоят ден" политологът от „Галъп Интернешънъл" проф. Росен Стоянов.

По думите му невинаги министърът или заместникът му са най-важните хора в едно ведомство. „Несъмнено в политиката се кадрува. Това е неизменна част от битността на депутатите. Лошо е забавянето при назначенията в регулаторите. Във вакуум най-добре се разпространяват хибридки и опорки. Лепят се етикети и това е пропагандна техника, а не PR стратегия. Все още не са назначени и всички заместник-министри. Ходът те да са от квотата от сключилите коалиционно споразумение е много добър. Престижът и репутацията от гледна точка на символичността е много важна за „Демокрация, права и свободи" - ДПС", посочва политологът.

PR експертът Александър Христов пък смята, че партньорите в управлението си оказват натиск помежду си в публичното пространство. „Тази тенденция започна още по времето на „сглобката" и продължава до днес. Кабинетът не е свръхустойчив, но ако падне, ще стане лошо. Никой избирател обаче не очаква, че подкрепата на „Демокрация, права и свободи" - ДПС ще остане безвъзмездна", коментира той.

Според него политическата система има имиджов проблем. „Решението за промяна на резултатите от последния вот ще намали доверието към изборите, както и към политическата ни класа. Това е доста сериозен удар", посочи Христов.