Спорът за вота: Изборни нарушения или саботаж
Секция: Анализи
14 Март 2025 10:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Спорът за вота: Изборни нарушения или саботаж Анализ на Александър Андреев, Даниел Стефанов и Стоил Стоилов

/КРОСС/ В четвъртък Конституционният съд установи редица нарушения, заради които обяви избора на 16 депутати като незаконен. След решението „Величие" прескача 4-процентната бариера и получава 10 депутатски банки. Решението на КС и изборните нарушения анализираха в предаването „Здравей, България" бившият председател на ЦИК Александър Андреев и изборните експерти Даниел Стефанов и Стоил Стоилов.

Александър Андреев призова да не се говори за „ кражба на гласове, тъй като това нагнетява обстановката".

„Въз основа на жалбите е поискана преценка на законосъобразността на изборите. В тази връзка КС е проверил какво е установено в протоколите и е сравнено с това, което е установено в чувалите", обясни Андреев.

Той допълни, че КС не се е занимавал с видеонаблюдението.

„То не може да даде ясна преценка колко гласа за кого и при какви условия са дадени. Тук намесата трябва да е на прокуратурата, която да извърши съответните проверки и да предприеме действия, с които да се търси отговорност от длъжностните лица", заяви Андреев. И допълни, че там, където е установено с графологична експертиза, че има по някакъв начин попълнени бюлетини, те са взети предвид при произнасянето на КС.

„Имаме над 50 страници решение, важно е какво има вътре. Трябва много добре да се прочете", заяви Даниел Стефанов. „Въпреки че „Величие" влиза, няма данни, които да ни доведат до извода, че изборите са подменени и масово фалшифицирани. По сметките, които направих вчера, тази проверка засяга 15% от всички гласове, които са преброени наново. Сгрешените гласове са под 1%", обясни Стефанов.

„От години се говори, че има масово „инвалидизиране" на бюлетини. Всъщност това, което вижда експертизата, е, че няма. По-скоро има зачитане на гласове, които по-късно вещите лица считат, че това не са валидни бюлетини. Ако погледнем и структурата на тези 0,75% от гласове, които вещите лица са коригирали, в тях няма партия с огромен дял. Не можем да говорим за системна манипулация на гласовете. Като се има предвид, че това са секции, подбрани от жалбоподателите, защото ги смятат за проблемни", обясни Стефанов.

„Аз се чувствам като в машина на времето, която ме е върнала 11 години назад, когато се приемаше настоящия Изборен кодекс. Мисля си за случая „Костинброд". Всичко, което изговорихме тогава, го повтаряме и сега - за начина на маркиране на бюлетини, за видовете урни, за начина на съхранение на материали", каза Стоил Стоилов. „Нещата не са толкова успокоителни, колкото звучат от г-н Стефанов. 6,67% от състава на НС беше деклариран като незаконно избрани депутати - 16 човека. Всички тези случаи на маркирани бюлетини от една и съща ръка - това са документни престъпления", коментира още Стоилов.

„От тук нататък, ако не влезе прокуратурата и ако Централната избирателна комисия, въпреки искането от 2014 година на Сметната палата, не разработи процедура за последващ одит и оценка на това, което е ставало в изборите, ние след 5 или 10 години ще водим абсолютно същия разговор", смята Стоилов.