След разговора между Тръмп и Путин. Ще се стигне ли до примирие в Украйна
Секция: Анализи
19 Март 2025 11:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След разговора между Тръмп и Путин. Ще се стигне ли до примирие в Украйна

/КРОСС/ След разговора между Доналд Тръмп и Владимир Путин - Русия спира огъня по енергийни обекти в Украйна за 30 дни. Какво си казаха двамата лидери по време на телефонния разговор, продължил над два часа и какво ще последва за света? Темата в „Здравей, България" коментираха бившият кореспондент на БНР в Москва Чавдар Стефанов и бившият министър на енергетиката Мирослав Севлиевски.

Плюсът след този разговор между двамата президенти е, че все пак имат договорено спиране на някакъв вид огън за 30 дни. Има и договорени разговори между някакви технически комисии, които да разговарят за нещо, което засяга и нас в най-голяма степен - Черно море. Имаше мини, които доплуваха до нашето крайбрежие. Но не се изпълни основната задача на разговора. Става въпрос за цялостно прекратяване на огъня. Може би затова и Тръмп не даде пресконференция веднага след това, обясни Стефанов.

И допълни: Тръмп беше казал, че Украйна изглежда е била по-трудната страна. Затова първо е разговарял с нея. Но се оказа, че не е така. Всъщност Русия отказа спирането на огъня по целия фронт, припомни бившият кореспондент на БНР в Москва.

По думите на Севлиевски разговорът между Тръмп и Путин е "крачка напред". Мисля, че вчерашният разговор е крачка напред светът да стане по-спокоен. Разбира се, всички сме разочаровани, че не чухме чудото. А именно, че Русия се оттегля от окупираните територии и връща Крим обратно. За съжаление, това не се случи. Но голямата новина е, че Путин разговаря, заяви той.

На въпрос дали Путин не печели време бившият енергиен министър подчерта, че:" Тези, които нямат време, са децата в Украйна, които са на фронта. Те нямат време и за тях опасността е огромна. Но иначе Европа има нужда от време малко да се реорганизира. И както стана ясно във вторник - събитието на деня не беше разговора между Тръмп и Путин, а гласуването в германския парламент, където промениха правилата така, че ще могат да харчат пари за отбрана и инфраструктура", посочи Севлиевски.

И припомни, че това решение е получило аплодисменти не само в Бундестага, но и в Париж и Лондон. "Последните години, когато Германия харчи пари за оръжие - да ръкопляскат Париж и Лондон не се е чувало. И цяла Европа е щастлива, че това се случи. Това е големият шамар, който вчера получи Путин. В Европа това е огромната новина. Това е и много хубава новина за нас българите - че европейският свят най-накрая ще се въоръжава и ще се реорганизира. По този начин, с тази новина, Тръмп вчера влезе в разговора с Путин. Но по-скоро Путин е в губещата позиция, не в печелившата. Губещи са обаче децата от двете страни на фронта", категоричен е бившият енергиен министър.