След стопяването на мнозинството до 121 депутати, как ще работи кабинетът „Желязков“ и има ли възможни нови конфигурации в парламента
Секция: Анализи
20 Март 2025 10:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След стопяването на мнозинството до 121 депутати, как ще работи кабинетът „Желязков“ и има ли възможни нови конфигурации в парламента

/КРОСС/ ПП-ДБ трябва да подкрепи правителството до приемането на страната ни в еврозоната, като с това няма да загуби избиратели и престиж. Ако конвергентният доклад се окаже негативен, самият Бойко Борисов трябва да призове правителството да подаде оставка. Това каза политологът проф. Светослав Малинов в „Здравей, България".

Той посочи, че Росен Желязков трябва да се обърне към конкретни политически партии за ключови гласувания - например, да поиска подкрепа за бюджета от ПП-ДБ.

Малинов каза, че „отговорността на ПП-ДБ е ясно очертана, а от ГЕРБ-СДС трябва да спрат да се държат така, сякаш имат по-голямо мнозинство от реалното, а да търсят подкрепа, като се вслушват в критиките". Не е вярно, че в сегашната ситуация правителството ще зависи от Пеевски, макар че той много би искал това да е така, смята още политологът. Той изрази мнение, че кабинетът няма дълъг хоризонт.

Политическият анализатор Кристиян Шкварек смята, че за влизането на България в еврозоната Народното събрание трябва да приеме много решения с повече от 121 души, затова е необходимо някоя друга от политическите формации да подкрепи правителството. Той е на мнение, че с влизането на „Величие" опозицията, която е против еврото, се е увеличила. И допълни, че преди тя включваше „Възраждане" и МЕЧ, а сега и „Величие". Двата лагера започват да се разделят по следния начин - правителството и „ДПС - Ново начало" са тези, които искат влизане в еврозоната и опозицията, която не иска еврото, чийто лидер е Костадин Костадинов. По средата са от ПП-ДБ, които са хем за еврозоната, хем с опозицията, която е против това, каза още Шкварек.

Той посочи: „Мнозинството нямаше да зависи от Делян Пеевски, ако от ПП-ДБ не бяха отхвърлили Росен Желязков. Те се сърдиха, придаваха си по-голяма тежест в преговорните позиции, мислеха, че могат да имат друг премиер, отхвърлиха Желязков. Това е причината да не влязат в този кабинет и затова за пореден път демократичната общност ще стои отвън и ще гледа как друг реализира нейния стратегически проект за Европа.