Антивирусните лекарства и антибиотиците за деца до 7-годишна възраст вече са безплатни
Секция: Здраве
21 Март 2025 09:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антивирусните лекарства и антибиотиците за деца до 7-годишна възраст вече са безплатни

/КРОСС/ Антивирусните лекарства и антибиотиците за деца до 7-годишна възраст вече са безплатни. Мярката е заложена в бюджета на НЗОК, който депутатите приеха на второ четене. Това ще струва на държавата 20 млн. лева. Какъв ефект се очаква от новата мярка и какво трябва да знаят родителите? Какви лекарства ще бъдат осигурени и при какви условия ще се отпускат? Откога влиза в сила мярката? Темата в студиото на „Здравей, България" коментираха здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков и общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

Не сме против децата да получават нещо безплатно. Но в случая ще кажа, че царят е гол. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари поискахме, за да нямаме заболеваемост и за да можем да спрем в есенно-зимния период затварянето на училища и детски градини заради грипа - да имаме ваксина, която да е по програма. Така можехме да ваксинираме децата срещу сезонния грип. Но да се сложи назална ваксина - се оказа скъпо на държавата, но пък е ефективно след това да даваме антибиотици. Не мога да разбера къде е медицинската логика в това, вместо да профилактираш и да направиш превенция на едно заболяване - да стигаш до това да даваш антибиотик, изрази позиция доктор Николова.

По думите ѝ лекарите поискали "зимни гуми, а получили пясък и луга, за да опесъчават, когато колата започне да се спуска надолу неудържимо". Общопрактикуващият лекар изтъкна и безкрайните административни неуредици в сферата. Никой не се замисли, че преди да изпишем антибиотик - трябва да помислим и за медицинските специалисти, които трябва да прегледат това дете. В София е трудно да намериш лекар, който записва бебета и деца. Да не говорим, че имам таван от 2500 пациента. А какво става с 2501-вото дете, което идва, попита тя.

Икономистът Шарков подчерта, че при това решение за антибиотиците за децата "става дума по-скоро за популизъм". И даде пример: "Миналата година в подобен ред беше повишена реимбурсацията - бяха направени безплатни лекарства за част от заболяванията. Но го бяха направили през март, което естествено създаде проблеми за самите компании, които предпочитат да имат прогнозируемост на бюджетите".

И уточни, че реимбурсацията на лекарства в някои държави от ЕС е покрита. И подчерта, че в България има покрита реимбурсация на подобните тип антибиотици за децата в болничната помощ. "За съжаление пациентът обича да си самоназначава терапия. Плюсът е, че единственият начин, по който можеш да си закупиш антибиотик легално, е са и единствено чрез електронна рецепта. Тоест трябва да е предписано лекарството", припомни той последните промени.