Кислород е открит изненадващо в най-отдалечената известна галактика
Секция: Наука
23 Март 2025 19:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кислород е открит изненадващо в най-отдалечената известна галактика

/КРОСС/ Най-далечната известна галактика съдържа следи от кислород, съобщи АФП.

Откритието подкрепя научното предположение, че звездните купове, които населяват днешния космос, са се формирали много бързо в ранните епохи на вселената.

Открита миналата година от космическия телескоп „Джеймс Уеб", галактика JADES-GS-z14-0 е толкова далеч, че на светлината ѝ са били необходими 13,4 милиарда години, за да достигне до нас. Това рекордно разстояние я разкрива такава, каквато е била, когато вселената - която сега е на 13,8 млрд. години, е била на по-малко от 300 млн. години. 

Тази галактика е забележително светеща - знак за интензивна звездна активност по време, когато според теорията би трябвало да е много по-слаба, коментират астрономите.

Когато телескопът „Джеймс Уеб" влезе в експлоатация през 2022 г., той разкри, че галактиките са се появявали много по-рано от предполагаемото и са доста по-ярки от очакваното. 

Два международни екипа, от Нидерландия и Италия, потвърдиха този сценарий с наблюдения, направени с помощта на радиотелескопа ALMA в Европейската южна обсерватория (ESO) в Чили. 

Изненадващо е потвърденото от тях откриване на следи от кислород в JADES-GS-z14-0, защото то опровергава досегашното схващане, че първите галактики, които се появяват по време на т.нар. космическа зора, са с ниско съдържание на тежки елементи като кислород.

„Това е като да откриеш тийнейджър там, където би очаквал да видиш само бебета", казва Сандер Шус, докторант в Обсерваторията в Лайден, Нидерландия, и научен ръководител на изследването, което ще бъде публикувано в The Astrophysical Journal.

Неговата метафора с тийнейджър илюстрира опровержението на схващането, че първите звезди в една млада галактика функционират с леки елементи - водород и хелий, и че едва след бавна еволюция галактиката им се обогатява с тежки елементи като кислород. 

Резултатите показват, че JADES-GS-z14-0 „се е формирала много бързо и еволюира също толкова бързо, което подсилва нарастващия брой доказателства, сочещи, че формирането на галактиките протича много по-бързо, отколкото се смяташе досега", казва Шус.

Двете изследвания показват, че тази галактика съдържа около десет пъти повече тежки елементи, отколкото се смяташе досега, се казва в прессъобщението на ESO.

„Доказателствата, че тази галактика е вече зряла в ранната вселена, повдигат въпроси за това кога и как тя се е образувала", коментира Стефано Карниани от Скуола Нормале Супериоре в Пиза, автор на второто изследване, което предстои да излезе в Astronomy & Astrophysics.