Филип Димитров: Опасно е да се говори за разделение между Европа и САЩ
Секция: Интервюта
23 Март 2025 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Филип Димитров: Опасно е да се говори за разделение между Европа и САЩ

/КРОСС/ „Демокрацията е като махало. То никога не стои направо. Или е в едната посока, или в другата. Все пак това е най-добрият, познат досега, способ за взимане на решения". Това заяви в „Офанзива с Любо Огнянов" по Нова телевизия бившият министър-председател и бивш конституционен съдия Филип Димитров. Според него световният ред винаги е бил динамичен и е утопия да се смята, че той няма да се променя.

Отношенията САЩ-Европа

 „Това, което в момента очевидно става, е, че западният свят оценява или преоценява някои елементи на свои позиции досега", смята конституционалистът. По думите му най-доброто, което се е случвало досега на България, е влизането ѝ в Европейския съюз. „Дай, Боже, това да бъде увенчано и с влизането ни в еврозоната", пожела бившият премиер. Димитров обаче подчерта, че не всичко европейски е съвършено и винаги има място за преоценка.

Той заяви, че позицията на премиера Росен Желязков, че България не може да избира между ЕС и САЩ, е правилна. „Плаши ме реакцията на някои европейци за случващото се в Съединените щати. Те сякаш цял живот са чакали разединение с Америка и веднага започнаха да говорят против нея. Мисля, че това е опасно. Такъв латентен антиамериканизъм е опасен и за двете страни на Океана", посочи бившият министър-председател на България. Според него е нереалистично да се мисли, че разделение между двете страни би било лесно, бързо или ефикасно.

Република Северна Македония

Филип Димитров е премиерът, при когото България призна тогавашната държава Македония (сега Република Северна Македония - бел. ред.). „Този акт беше въпрос на принципи и никога не съм изпитвал колебание дали стъпката е била правилна", посочи самият той. По думите на Димитров всяка нестабилност в региона би бил против нашите наципнални интереси. 

У нас

Бившият министър-председател коментира и вътрешната политика. Неговото мнение е, че когато пред теб стои приоритет от историческа важност, какъвто е присъединяването към еврозоната, трябва да направиш всичко по силите си, за да го постигнеш. „Това е свързано и с някои не много лесни комбинации и небезпроблемни сътрудничества", не крие той. „Политиката у нас е изкуствено възможното", каза Димитров. Конституционалистът допълни: „Вероятно бюджетът има кусури, но той е стъпка в посоката, в която се движим".

Според Филип Димитров има няколко варианта казусът с парламентарната група на партия МЕЧ, която беше заличена, да бъде решен. „Важно е каква точно е формулировката на правилника за работата на Народното събрание. Единият подход е да се направят евентуални изменения в текста му. Другият е възможността един акт, който не е решение на НС, да бъде коригиран. Третият - да се стигне до решение на парламента, което може да бъде обжалвано в Конституционния съд", каза конституционалистът.