България и еврозоната: експертите оценяват рисковете
Секция: ИКОНОМИКА
23 Март 2025 15:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и еврозоната: експертите оценяват рисковете

/КРОСС/ В Гранд Хотел Милениум в гр.София се проведе конференция „България и еврозоната: експертите оценяват рисковете". Конференцията е по инициатива на Рада Лайкова, евродепутат от група „Европа на суверенните нации" в Европейския парламент.  Събитието започна в 11:00 ч. и  събра водещи икономисти, финансови анализатори и представители на бизнеса, които обсъдиха потенциалните последици от въвеждане на еврото в България.

На конференцията участваха Торстен Полайт, почетен професор по икономика в университета в Байройт, Германия, и президент на Институт „Лудвиг фон Мизес"; Щефен Круг, икономист, основател на Института за австрийско управление на активи и политически съветник по въпросите на еврото и федералния бюджет на ПГ на „Алтернатива за Германия" в Германския Бундестаг; Рада Лайкова, член на Европейския парламент, и Деян Николов, общински съветник в Столичен общински съвет, икономически съветник на „Възраждане" и председател на структурата в София, член на инициативния комитет за референдума за запазване на българския лев.

Основен акцент в дискусията бе представянето на д-р Торстен Полайт, почетен професор по икономика и експерт по парична политика, който аргументира защо България не трябва да приема еврото. Той застъпи тезата, че общата европейска валута е нестабилна фиатна система, която води до инфлация, финансови кризи и социални неравенства. В условията на растящи съмнения относно бъдещето на Европейския съюз, съществува реален риск от разпад на еврозоната, което би поставило страната в опасно икономическо положение. Той направи  оценка на общото състояние на еврозоната, посочвайки че запазването на българския лев е разумен подход, предвид високия риск от финансова криза в еврозоната.

В своето изложение Деян Николов отправи критики към политиката на ЕЦБ при финансова криза, ориентирана към безконтролно печатане на пари, което съдейства за повишаване на инфлацията и създава икономически дисбаланси. Монетарната система с валутния борд и строгата фискална дисциплина според него са гаранция за балансираното съотношение между БВП и външен дълг.  Недемократичната структура на еврозоната, в която  някои държави имат по-голяма тежест при вземането на решения, не дава никакви гаранции за бъдещото обезпечаване на икономическите и монетарните нужди на страната, ако те не съвпадат с тези на валутния съюз, категоричен бе той.

Рада Лайкова разясни настоящите действия на ЕС за отслабване на еврото. Като евродепутат на „Възраждане" в ЕП тя активно се бори  на европейско ниво за осигуряване правото за провеждане на референдум в България по темата. Лайкова бе категорична, че новата линия на съюза е насочена към създаване на военна икономика, което ще повлияе особено силно върху държавите от еврозоната. Централното пренасочване на капитали към военната индустрия и отбранителния сектор е основна цел на ЕС, като държавите в еврозоната ще бъдат по-засегнати, поради липсата на паричен суверенитет и невъзможност да вземат самостоятелни финансови решения - коментира тя.  За дигиталното евро Лайкова отбеляза, че това е опит за абсолютна централизация на финансовата система в ЕС и пълен мониторинг върху финансовите операции в бъдеще.

Шефен Круг, политически съветник на „Алтернатива за Германия" в Бундестага относно еврото и бюджета, представи германския опит от унищожаване на тяхната парична единица. Той отбеляза, че централното печатане на пари от страна на ЕЦБ не подлежи на никакъв контрол и регулация. Печатането на огромно количество фиатни пари намалява стойността им и стимулира инфлацията в еврозоната.  Наблюдава се и несигурност на инвестициите поради евентуални финансови кризи  - заяви Шефен Круг. Той е категоричен, че трансферите на пари и фондовете в еврозоната увеличават корупцията и създават монопол върху финансовите капитали и потоци. Не на последно място Круг посочи, че еврозоната неминуемо увеличава дълговата тежест на държавите, които са принудени да увеличават външния си дълг, за да покрият разходите си.

Експертите обсъдиха и въпроса за загубата на паричен суверенитет, която би настъпила с приемането на еврото, както и факта, че решенията за инфлация, лихвени проценти и макроикономическа политика ще се взимат от Европейската централна банка без реално българско влияние. Поставен  бе и въпросът за неравностойното третиране на малките и големите държави в еврозоната, като за пример бе даден натискът, упражнен върху Гърция по време на дълговата криза.