По-строги наказания за насилие над животни
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Март 2025 17:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
По-строги наказания за насилие над животни

/КРОСС/ Законодателни и нормативни промени за защита на животните от насилие бяха обсъдени днес на кръгла на тема „Прекратяване насилието на животни: адекватни и драстични мерки", организирана от парламентарната група на „Продължаваме Промяната-Демократична България" в Народното събрание. В срещата участваха над 50 представители на неправителствени организации, както и на държавните институции, отговорни за тези проблеми - МВР, МЗХ, БАБХ, МОСВ, Прокуратурата и др.

„Темата за насилието над животни е изключително чувствителна за обществото ни след казуса в Перник. Ще държа този път законите, които се опитваме да преведем през няколко легислратури вече, да стигнат до пленарна зала и са бъдат приети", заяви депутатът от ПП-ДБ Кристина Петкова.

Тя съобщи, че във връзка с пернишкия случай е пуснала пет парламентарни питания, основно за това да се разбере от къде насилниците са се снабдявали с животни и във връзка с това има готовност да предложи законопроект за регламентиране на продажбата на животни в зоомагазините. „Ще използваме този момент да внесем отново закона за забрана на фермите за ценни кожи, както и законът, който забранява използването на фойерверки", каза още Петкова.


Народният представител от ПП-ДБ Петър Кьосев призова да не се залита в крайности при законодателните промени за въвеждането на наказания за престъпленията срещу животни и да се работи внимателно по темата. „Благодарен съм на неправителствения сектор за готовността да подпомогнат законодателния процес. Съдействието ви е изключително полезно и разчитаме на него, защото вие работите на терен. Надявам се с другите парламентарни групи да намерим начина да адресираме тези проблеми и наистина да направим необходимите законодателни промени", каза Кьосев. На срещата беше обсъдена необходимостта от промени в Наказателния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства за засилване на наказанията и разкриване на престъпленията срещу животни, включително организирането на боеве с кучета. Според част от участниците е необходимо завишаване на наказанията за прояви на жестокост спрямо животни, като се даде възможност при особено тежки случаи да се третира като тежко престъпление, за което наказанието е над 5 години.

Поставен беше и въпросът за създаването на регистър на доказани садисти срещу животните, за да може те да търпят по-високи наказания.

Според повечето от участниците в срещата е необходимо да се създаде специален орган, който да осъществява контрола и да налага административните наказания за насилие над животни, тъй като в момента БАБХ, МВР и др. отговорни държавни институции не могат да се справят с проблема. Също така беше поставен въпросът да се даде срок за регистрация на домашните кучета и да се налагат санкции ако той се просрочи, както и да се въведе регистър за домашните котки. Също така участниците настояха за наказателни мерки срещу изоставянето на животни. Парламентарната група на ПП-ДБ вече внесе изменения в Наказателния кодекс, с които се предлага въвеждането на нови законови състави и засилване на институционалния контрол върху престъпленията срещу животни.

enlightenedЕто какво включват предложените промени:

∙ Разширява се наказателната отговорност за особено тежки престъпления срещу животни, включително насилие с финансова облага.

∙ Въвеждат се санкции за организирани престъпни схеми, в които насилието над животни се използва за печалба.

∙ Изисква се по-строга институционална отговорност, така че държавните органи да упражняват активен контрол, да извършват ефективни разследвания и да налагат реални наказания.