„Венецианският търговец“, който разказва за конфликтите в глобализирания свят, е претендент за три ИКАР-а
Секция: КУЛТУРА
26 Март 2025 14:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Венецианският търговец“, който разказва за конфликтите в глобализирания свят, е претендент за три ИКАР-а

/КРОСС/  В три престижни категории е номиниран спектакълът „Венецианският търговец" на Народния театър „Иван Вазов" на предстоящите утре Награди ИКАР 2025. Постановката на Явор Гърдев ще се бори за отличие за „Майсторско техническо осъществяване", а самият той е сред номинираните за „Режисура". Самуел Финци е претендент в категорията „Водеща мъжка роля" за ролята си на Шайлок.

Постановката се основава на нов превод на Шекспировата пиеса, специално създаден за спектакъла от проф. Александър Шурбанов. В своята адаптация Явор Гърдев насочва вниманието към конфликтите, породени от културни, етнически и идеологически различия в съвременния глобализиран свят.

Самуел Финци, който се радва на дългогодишна кариера в Германия, споделя, че ролята на Шайлок за него е не само завръщане в родината, но и първата възможност да работи на майчиния си език на професионална сцена. Според него „Венецианският търговец" е  болезнено актуален в наши дни, защото повдига въпроси за отблъснатия човек, невъзможността хора с различни убеждения да съжителстват и как толерантността може да се превърне в идеология, която разделя вместо да обединява.

Визията на спектакъла също носи оригинален почерк - Венеция в прочита на Гърдев е студено, черно-бяло пространство, коренно различно от познатия ни образ на пищния средновековен търговски град. Диалозите на различни езици, сред които юдео-испански и арабски, насочват вниманието към съвременните мултикултурни сблъсъци, а комуникацията между персонажите в някои сцени се случва и чрез видеоразговори на голям екран. Според режисьора „враждебността към нежелания друг вече се основава не толкова на имуществени, колкото на културни и идентификационни различия и това в голяма степен се отразява в сценичния прочит".

Номинацията за „Майсторско техническо осъществяване" е признание за сложната сценична технология, работата с мултимедия и впечатляващото визуално решение, които изграждат един съвременен прочит на класиката.

Имената на носителите на Награди ИКАР 2025 ще станат ясни на  церемонията на 27 март от 19:00 ч. в Народния театър.

Билети се продават онлайн: https://nationaltheatre.bg/bg/predstavlenie/ikar-2025 и на касите на театъра.