Минингококовата инфекция е рядко, но сериозно и остро заболяване, което изисква навременна реакция
Секция: Здраве
28 Март 2025 08:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Минингококовата инфекция е рядко, но сериозно и остро заболяване, което изисква навременна реакция

/КРОСС/ Лекарите напомнят, че минингококовата инфекция е рядко, но сериозно и остро заболяване, което изисква навременна реакция. Какво трябва да знаем, за да се предпазим, и как протича самата инфекция?

През вчерашния ден, за съжаление, в София дете на 11 месеца почина, а неговото братче е настанено в Специализираната болница за активно лечение "Проф. Иван Митев". Днес се очаква то да бъде изписано и още едно, трето дете, също е настанено за лечение.

Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар: Тъжно е, когато умират деца, тъжно е, когато има болни деца от заболявания, които можем да профилактираме с ваксини и не смятам, че трябва да оставим профилактиката и разпознаването в ръцете на родителите, защото имаме здрави грижи, имаме здравна система. Това трябва да бъде в ръцете на тази система. Те са хората, които трябва да се грижат за профилактиката, да не се допускат в XXI век, тогава когато имаме ваксини за едно заболяване, деца да умират, без да си имали възможност да си поставят такава ваксина.

Д-р Николова обясни, че може да има менингит от вируси, но и от бактерии и затова препоръчва да се поставят ваксини навреме:

Не може в 21 век да няма препоръчителна ваксина за менингококи, да нямаме препоръчителна ваксина за децата за грип. Затваряме училищата, защото имаме грип. Спираме децата от училище, защото не сме ги ваксинирали. Не може да отделим 20 милиона лева за антибиотици и да не можем да отделим 2 милиона лева, за да имаме ваксини за нашите деца. Имаме препоръчителна ваксина, поставяме я, тя е безплатна за родителя, защитаваме детето, а не тогава, когато виждаме какво се случва в момента - колегите в университетската болница се борят за тези деца, правят всичко възможно.

Профилактиката и превенцията на тези заболявания са особено важни, много сигурни и доказано ефективни.