Корнелия Нинова: Трима души управляват държавата - в различна комбинация, но винаги в таен сговор
Секция: Интервюта
28 Март 2025 11:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Корнелия Нинова: Трима души управляват държавата - в различна комбинация, но винаги в таен сговор  Нуждата от алтернатива на всичко, което се случва в България е крещяща – „Непокорна България“ е тази алтернатива

/КРОСС/  „Идеята за надценките не е лоша, одобрявам я, самата аз съм я внасяла преди години. Но мисля, че изпълнението няма да се получи. Видях проекта на закон. Той е буквално 5 члена, няма никаква конкретика, контролът се възлага на Министерство на икономиката, но без описан механизъм. Мисля, че и практически няма как да стане - има над 150 000 регистрирани търговски обекти, администрацията няма капацитет да проследи пътя на ценообразуването. И подозирам, че това може да се използва като способ за натиск, за изнудване, за бюрократичен натиск върху малкия и среден бизнес, върху малките търговци и че ще им се отрази зле". 

Това каза лидерът на „Непокорна България" Корнелия Нинова в предаването „Студио Актуално". 

„Аз имам една теза, която от години застъпвах и в парламента - че корупцията остава ненаказана, защото вече е законна. В законите, които се приемат в последните години са заложени условия за корупция", каза тя и даде пример с възможността търгове за лекарства да не се правят в частните болници, записано в закон. „Или 50 милиона лева за километър магистрала. Ако откраднат половината - никой не може да ги накаже. В закона пише, че могат да вземат 50 милиона за 1 километър. Вкараха корупцията на едно по-високо ниво - не просто крадене на дребно, рекет и рушвети, почват да го записват и в законите, това е изключително опасно", посочи Нинова. 

Попитана за държавните магазини в пощите, подчерта: „Схемата за магазини в пощите ще се финансира чрез кредит от ББР. Едва ли този кредит ще може да се обслужва добре и регулярно, след като надценките в тези магазини ще бъдат много малко. И се опасявам, да не би през необслужените кредити да бъде сложена ръка върху пощите. Те са в забранителния списък за приватизация и това, което наблюдавам може да е способ да се заобиколи забранителния списък и да се приватизират сградите на пощите", каза Корнелия Нинова. 

По думите и бюджетът за 2025-а нито е реален, нито изпълним. „Нереален заради заложените високи приходи от ДДС, което е невъзможно да се изпълни и вече първите месеци го показват. Антисоциален - защото са замразени доста социални плащания. Моите притеснения са за икономиката - този бюджет ще е сериозен удар върху икономиката. Вместо обратно - да се стимулира икономиката, за да осигури пари за социална политика. Пак ще дам примери: намаляването на регистрацията по ДДС. За малкия и среден бизнес това е огромен бич", посочи Нинова и добави: 

„Аз, ако бях, бих финансирала наука и образование. През наука и образование, високи технологии да се съживи икономиката и БВП. Да отбележа, че Европа оцени България високо, за което заслужаваме адмирации - отпусна 90 млн. евро за фабрика за изкуствен интелект в България, в института „Инсайт", където работят много готини, млади, умни хора. Бюджетът трябва да съфинансира този проект - един лев няма предвиден. Ние ще загубим тези пари, макар и оценени високо, заедно с още 5 държави. А там проектите са уникално полезни за обществото и за икономиката. Например, има проект за обслужване на 1 гише чрез изкуствен интелект на държавни, обществени частни структури", посочи лидерът на „Непокорна България". 

Нинова даде още примери: „Министерствата искат определени пари, аз бих казала така: Добре, искате 100 милиона. Даваме ви 100 милиона, но срещу това искаме да премахнете, примерно: 10 наредби, 20 инструкции, указания, изобщо бюрократичната тежест върху бизнеса. Една от причините да успеем навремето в правителството, в което бях министър е, че освободихме бизнеса от натиск и от рекет. И една от причините да излезем на първо място в Европа по индустриално производство". 

По думите й това е добър пример, защото този бюджет с 19 млрд. заеми, без подкрепа за икономиката, със заложени корупционни схеми в самия закон за бюджета обрича България на регрес. 

Влизането в Еврозоната: „Ако оценката е обективна - не би трябвало да влезем заради дефицита. Парите по ПВУ от втория транш няма да дойдат - това е милиард и половина. А в бюджета е записано, че ще дойдат. Ако ги махнем, ето ви още една дупка, още по-висок дефицит. Парите, които трябва да дадем допълнително за самостоятелна европейска отбрана са милиард и двеста за тази година - тях пък ги няма в бюджета като разход. Сложете и това, и ние сме далеч над 3 % дефицит. Ако реално се гледат числата, ние не отговаряме на критериите", коментира Корнелия Нинова. 

За изборите: „КС трябваше да възложи проверка на всички секции, които сме подписали в жалбата, защото и аз съм един от жалбоподателите. Ние искахме пълно касиране на изборите, защото видяхте какво стана - от 2 хил. секции 12 депутата, фалшиви. Представям си от 12 хил. секции какво щеше да стане. Решението е половинчато и за нас - неправилно", заяви Нинова.

И в коментара си за новината от деня - заклеването на новия конституционен съдия, каза: „Изненадана съм, че президентът Радев отиде да легитимира избора на новия конституционен съдия - кандидат на ГЕРБ, Пеевски, БСП го подкрепиха. Според мен не трябваше да ходи. Президентът направи поредица от стъпки, които мисля, че са грешни: Не оспори изборите изобщо - той можеше да оспори изборите пред КС. Легитимира това мнозинство в парламента като отиде на откриването на 51-я парламент. Ето сега легитимира този конституционен съдия - това буди много въпроси", коментира Корнелия Нинова. 

В отговор на въпрос в студиото, тя потвърди: „Това мнозинство е напълно зависимо от Пеевски". 

В политическия разговор: Лидерът на „Непокорна България" определи цялото парламентарно управление като шизофренно: „Пеевски, който се обявява за опозиция подкрепя правителството и бюджета. Опозицията, която се обявява за такава в някои свои части - подкрепя част от бюджета. Управляващите се отказват от собственото си правителство - Борисов излиза и казва: това не е мое правителство. Пълна лудница. Това е абсурдно и никога не се е случвало в българския парламент". 

По думите й тази шизофренна ситуация говори за мъртво вълнение отдолу, под повърхността, за скрити договорки - гласуванията са само израз на тези скрити договорки. „Ето, Пеевски подкрепя конституционния съдия, въпреки, че е в опозиция - очевидно е, че застава зад него".

Попитана за това как могат да се обединят тези необединими партии в опозиция, Корнелия Нинова отговори: „С обща цел. В последните години постоянно се поставя едно разделение, което за мен е изкуствено: евроатлантици и тези, които не сте евроатлантици, тези, които са за еврозоната и онези, които не са. Аз бих поставила друга разделителна линия - всички срещу тази мафия, задкулисие, дълбока държава, което се олицетворява от Пеевски и Борисов". 

И в отговор на въпрос на водещата, добави: „За всички е очевидно кой е корупцията. В последните години управлява Борисов, разбира се, досега в скрито съжителство с Пеевски, сега вече бракът е официален. 2020-та година да припомня протестите, на които бяхме -  беше срещу модела, беше „Мутри вън". Сега е любопитно защо юмрукът е свален. И вече няма „Мутри вън". „Мутрите" са вече в парламента", коментира Нинова. 

„Струва ми се, че 3 личности в политиката по различен начин се прегрупират според интереса си и управляват живота ни и обществото - това са Пеевски, Борисов и Радев. В различни комбинации - двамата срещу единия, после единия срещу двамата, но винаги в някакъв таен сговор, отдолу, под видимата част. Борисов гледа как да се спаси, Пеевски как да се наложи, Радев как да навлезе в политиката в друг образ, извън президентската институция. Но, това всичко е само личен интерес и преразпределяне на дълбоката държава", посочи в коментара си Корнелия Нинова.

На въпроса за казуса с МЕЧ: „Не е важно формалното гласуване или за коя партия става дума - днес е МЕЧ, утре може да е друга, а зависимостите. Киселова е зависим човек, според мен. Това решение не е нейно - тя изпълни чужда воля. Оставката й беше необходима, за да се покаже, че не може да продължава така. Удобен човек се слага ,за да слуша и изпълнява. Умни, неудобни, непокорни хора не се слагат, защото няма да изпълняват техните поръчки", каза Корнелия Нинова.

Тя прогнозира предсрочни избори до края на годината. „От опита и от наблюденията ми - смятам, че Борисов ще свали кабинета. Ще се изчака конвергентния доклад през юни и след това Борисов ще се оттегли, ще си намери повод. Ако е положителен доклада - ще си го закачи като значка и ще поиска предсрочни избори, за да обере лаврите. Ако е отрицателен - ще има повод за оставка, но във всички случаи няма да иска оттук нататък да носи негативите на това управление", каза Корнелия Нинова като подчерта: 

„Той още отсега се дистанцира: казва „финансовата министърка не е моя, „Росен Желязков да си осигури мнозинството", „ако аз бях премиер, щеше да е друго". В един момент ще свали правителството, за да не понесе минусите на това правителство. Ще ги прехвърли на малките нещастни патерици. Той още отсега казва „аз съм патерица на БСП и ИТН". Т.е. тези партии ще ги приключи - те са приключени, както много други, които се хванаха с него", коментира Нинова. 

Попитана за оценката си към бившите съпартийци, тя отговори: „Предателство към избирателите, продажба на името, на годините, на авторитета БСП за лични цели, патерица на задкулисието, вече са част от това задкулисие. Чисто професионално като министри - Зафиров не е министър, той е без портфейл - сламен човек там, Гуцанов е олицетворение на антисоциалната политика. Вдигането на пенсиите не е заслуга на Гуцанов, то е задължително по швейцарското правило. По-притеснително е, че блокираха младите семейства. Бяхме направили много добри неща - данъчни облекчения за млади, работещи семейства - 600 лева за едно дете, 1200 за второ. И това трябваше да расте. Сега няма да стане. Майчинството е замразено - за отглеждане на дете през втората година 780 лева, при положение, че безобразно си вдигнаха заплатите".

Според нея, пари трябва да се дават срещу реални реформи в секторите. Другото е наливане в пробити системи и купуване на гласове.

Корнелия Нинова постави по-важен, по думите й, проблем: безводието. „150 хил. души в момента са без вода - представете си до юни какво ще стане. Имаше комисия в парламента, на която се удължи срока на работа с 3 месеца, до юни. Във връзка с продължаване на борбата със задкулисието и решаването на един проблем, да кажа какво бих направила аз: Спрете частните ВЕЦ-ове. В момента язовирите са пълни на 60 %. Ще ни трябва вода лятото. Спрете ги временно и напълнете язовирите", реагира тя, като припомни: 

„Като депутат направих една стъпка, за която отнесох много шамари - попитах официално всички министри да ми кажат в техния ресор какви частни ВЕЦ-ове има. Оказаха се над 250. И сега тези 250 ВЕЦ-а си работят, изкарват милионите на някого, а 150 хил. души са без вода и юни месец ще станат сигурно 250 хил., колкото бяха миналата година. Ето, една конкретна стъпка - хайде да видим на кой му стиска да го направи, защото и депутати от БСП имат частни ВЕЦ-ове". 

Попитана за имена, каза: „Ще публикувам това, което ми дадоха министрите".

Новата партия: „В края на април е Учредителното събрание на „Непокорна България" като партия. Движението в момента събира подписката, благодаря на всички хора в страната, които ни помагат", каза Корнелия Нинова и добави категорично: „Има крещяща нужда от алтернатива на всичко това, което става в България. За мен най-голямата алтернатива, която трябва да се търси сега е моралната. По политики много ще спорим". 

В отговор на реплика на водещата за изключванията в БСП, Корнелия Нинова, каза: „Приписват ми се много изключвания, които не съм правила. Кирил Добрев и Георги Гергов обаче са моя заслуга и ако съм в същата ситуация - пак бих го направила. Защото, това е част от задкулисието, което беше вътре в БСП. Което обслужваше ГЕРБ. И то се видя - махнаха ме мен и това задкулисие си се гушна с ГЕРБ. Така, че аз пак бих изключила тези хора на принципна основа. Защото, и тогава и сега смятам, че партии и бизнес не трябва да се бъркат. Те бяха превърнали БСП в инструмент за лично облагодетелстване. Не съжалявам за това. Дори, то е част от това, срещу което искам да продължа да се боря - срещу задкулисието и използването на политиката за лични интереси", категорична бе тя.