България кандидатства пред ЮНЕСКО с традиционната сезонна паша в българските планини
Секция: ЛЮБОПИТНО
28 Март 2025 16:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България кандидатства пред ЮНЕСКО с традиционната сезонна паша в българските планини

/КРОСС/ България се включи в многонационалната номинация за присъединяване към елемента „Пасищни традиции", вписан в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Събитието беше отбелязано с официалното подписване на номинационното досие от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО, Радка Балабанова.

Включването на България подчертава богатството на местните традиции, свързани с пасищното животновъдство, както и ангажираността на страната ни към съхранението и популяризирането на устойчивите практики, предавани през поколенията. С присъединяването си към елемента „Пасищни традиции", българската страна ще стане част от приобщаването в Списъка на световното нематериално културно наследство на още една многовековна традиция.

„Пасищни традиции" са включени в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО на 18-ата сесия на Международния комитет за опазване на Световното нематериално културно наследство през 2023 г. До момента елементът включваше девет държави: Албания, Австрия, Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Люксембург, Румъния и Испания.

Съвместната кандидатура за разширяване е от страна на България, Полша, Сърбия, Словакия, Турция и Украйна.

Сезонното придвижване на стадата е обект на вековни познания и традицията се предава в семействата.
Х
Под "Пасищни традиции" се има предвид миграцията на стада тревопасни животни (овце, крави, кози и др.) към отдалечени пасища на сезонна паша. Обикновено се практикува в планинските райони. Планините предлагат обширни пасища, на които животните се отглеждат през по-голямата част от годината. Благодарение на стадата и лятната паша, земята в планинските пасища не е обрасла с храсти и запазва своята висока природна стойност. Тези пасища са богати на биологично разнообразие и създават мозайка от изключителни пейзажи, като в същото време са източник на голям брой млечни и месни продукти със защитени наименования за произход. В България планинската паша е способствала формирането на уникални екосистеми, съществуващи и до днес във всички високи планини.

Пасищното животновъдство включва още набор от празнични традиции, които съпътстват отпътуването на животните към пасищата, като например летни пасищни фестивали и традиционни обреди. То допринася за социалното приобщаване, укрепването на културната идентичност и връзките между семействата, общностите и териториите, като същевременно противодейства на последиците от обезлюдяването на селските райони.

Министерство на земеделието и храните инициира и координира процедурата по присъединяване на България в партньорство с Министерство на културата и Министерство на външните работи. Пасищните традиции на българските животновъди са вписани в националния регистър на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища - България", поддържан от Министерство на културата.