Роман Доброхотов: Aвстрийският бизнесмен Ян Марсалек е търсел хора, които да следят Христо Грозев в Европа и България
Секция: Интервюта
31 Март 2025 06:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Роман Доброхотов: Aвстрийският бизнесмен Ян Марсалек е търсел хора, които да следят Христо Грозев в Европа и България

/КРОСС/ Следваха ни в различни страни. От съобщенията им става ясно, че са имали различни планове - включително за отвличане и убийство. И тези планове са били координирани с ФСБ. Това директно е казано в прихванатата кореспонденция, не е наше предположение. Това разказа снощи разследващият журналист Роман Доброхотов в предаването „120 минути" по бТВ.

Той е роден през 1983 година в Москва. Завършва Московския държавен институт за международни отношения. Основател и главен редактор на разследващата медия The Insider, известна с разобличаването на корупция, държавни престъпления и международни афери.

Доброхотов е сред малцината журналисти, които не просто отразяват събитията, а ги разкриват. Благодарение на неговите разследвания, светът научава за операциите на руските служби в чужбина, използването на токсични субстанции срещу опозиционери и тайните механизми на Кремъл.

През 2021 година Доброхотов напуска Русия, след като срещу него е заведено дело за „разпространение на фалшиви новини", Христо Грозев също е обявен за издирване от руските служби.

Въпреки тези заплахи, Доброхотов продължава своята разследваща дейност. Неговата работа е довела до налагането на икономически санкции на около 80 компании и 60 лица от Запада заради подпомагане на войната на Владимир Путин в Украйна.

Историята започва не от момента, в който научава, че го следят, а по-рано. „През декември 2020 година, когато публикувахме нашето разследване за отравянето на Алексей Навални. В деня, в който публикувахме разследването си, доказвайки, че именно агенти на ФСБ са пътували с Навални в продължение на месеци и в крайна сметка са го отровили в Томск. Публикувахме имената на агентите, телефонните им разговори, данни от полети, всичко. И още в същия ден ФСБ нарежда на Ян Марсалек да започне наблюдение върху нас. Той възлага това на две различни групи. Първата - бивши агенти от австрийските тайни служби, а втората - въпросната българска група, чрез Орлин Русев, с когото се познавали от предишната им работа", разказа разследващият журналист.

По думите му австрийският бизнесмен Ян Марсалек е търсел хора, които да следят Христо Грозев в Европа и България.

„По онова време аз живеех в Русия, затова в началото Марсалек се опитвал да събира информация само за Христо, докато ФСБ ме следеше директно. Научих това когато ме спряха на летището след едно от пътуванията ми в Европа. Взеха ми компютъра и двата телефона. Преструваха се, че правят някакво допитване, но всъщност тайно взеха устройствата ми, за да получат информация. По-късно дори открих бъг в моя лаптоп, нещо като проследяващ софтуер", каза още Доброхотов.

След няколко месеца от ФСБ нахлули в апартамента му в Москва. Взели му паспорта, за да не може да напусне страната.

„Явно се подготвяше арест, а те си мислеха, че е невъзможно да избягам без паспорт. Но аз напуснах Русия без паспорт. След това и аз, и Христо Грозев бяхме следени в Европа от различни групи. Българите са само върхът на айсберга. Имаше и други. Първо бях в Украйна, където украински мафиотски банди бяха наети да ме отвлекат и да ме върнат в Русия срещу 50 хил. долара. Но не успяха. Преместих се в Австрия, а там вече имаше българи, които живееха в апартамент на същата улица, на която живеехме с Христо", допълни Роман Доброхотов.

Сред плановете имало и такъв за отвличането му от Великобритания с лодка.

„Те мислели, че могат да ме качат на лодка и да ме предадат на руски екип. Но искали одобрение от ФСБ и Кремъл. В даден момент обаче решили, че тази конкретна операция е опасна, тъй като българите били постоянно пребиваващи и не искали да рискуват на територията на Великобритания. Смятали, че местните власти могат лесно да ги арестуват. И всъщност точно това се случи. За мое щастие", сподели разследващият журналист.