Министър Вълчев: Необходима е солидна хуманитарна основа, защото днешните деца ще живеят в ера на ефективно взаимодействие на хора и изкуствен интелект
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Март 2025 07:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Вълчев: Необходима е солидна хуманитарна основа, защото днешните деца ще живеят в ера на ефективно взаимодействие на хора и изкуствен интелект

/КРОСС/ Математиката дава умения като абстрактна интелигентност, дисциплина на мисленето, креативност, концентрация. Това каза снощи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в предаването „Защо, господин министър?" по бТВ.

В момента се обсъжда промяна на учебните програми, като се предлагат повече часове по математика и природни науки и до 20% повече български език и литература.

„Аз лично мисля, че в най-голяма степен трябва да се увеличат часовете повече по литература, отколкото по български език, също така - малко по история и малко по география", заяви той.

Днешните деца ще бъдат активни през 2070 г. Те ще живеят в ерата на променящите се професии, които ще изискват повече и по-широки умения". Счетоводителят, който само осчетоводява много лесно може да бъде заменен, но счетоводителят, който може да прави и много други неща, ще бъде заменен много по-трудно", коментира Красимир Вълчев.

По думите му трябва да се върнем към широката общообразователна основа, тъй като тя ще осигури по-голяма адаптивност. Според министъра е необходима и солидна хуманитарна основа, защото днешните деца ще живеят в ера на ефективно взаимодействие на хора и изкуствен интелект.

Той заяви, че бързата промяна в учебния план може да се направи за учебната 2026/2027 година.

„Промяната в учебните програми е твърде времеемка и ще отнеме 4-5 години. Започнахме с обсъждане на концепции", обясни министърът.

По думите му промените, които са били направени преди 10 години, са били контрапродуктивни в някои отношения - че са били по-амбициозни и че децата са били натоварени с повече съдържание.

През последните 10 години се увеличава тежестта на изпитните задачи, които са свързани с меренето на умения, които предполагат свързване на знания, посочи Красимир Вълчев за националното външно оценяване след 7. клас.

„Основният дискусионен въпрос е дали да има интегрален изпит след 7. и 10. клас - дали да има математика с природни науки и български език и литература с обществени науки. Често водим дебата дали да отпадне външното оценяване след 4. и 10. клас", посочи министърът и уточни, че изпитите след седми клас са свързани с кандидатстване и профилирането на учениците.

Преди дни ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12. клас. Предмет на оспорване в съдебното производство е разпоредбата на 82, ал. 1 от Наредба № 11/2016 г. /обн. ДВ, бр. 74/2016 г., в сила от 20.09.2016 г./, която гласи, че оценките от държавните зрелостни изпити са окончателни.

„Ако отменим тези текстове, това означава всеки един от нас да предявява претенции оценката от матурата да му бъде променена в дипломата и да искаме да се явим отново. Това би довело до анархия в системата и невъзможност за кандидатстване. Ако и на последна инстанция се потвърди това решение, ще измислим вариант, при който да няма тези последствия", заяви Красимир Вълчев.

Той коментира и темата с мобилните телефони и посочи, че при пълна забрана, учениците няма да ползват телефоните си не само в клас, но и в междучасията, и при дейностите по интереси.

„Те трябва да се концентрират в следващия час, да излязат навън, да се освежат", посочи министър Вълчев.

Той отново призова родителите да ограничат използването на екраните от децата си.

„Телефоните водят до пристрастяване, имат по-интересно съдържание от това, което децата трябва да учат и водят до развитие на така наречената когнитивна нетърпимост", посочи министърът в началото на разговора.